Podatek Belki – czym jest, jak go obliczyć i czy są szanse aby go ominąć?

Podatek od dochodów kapitałowych – to właśnie polski Podatek Belki, nazwany od nazwiska byłego ministra finansów Marka Belki. Został wprowadzony jako danina na rzecz państwa w roku 2002. Spotkał się z nim każdy, kto zdeponował pieniądze na bankowych lokatach bądź zarobił je na giełdzie.

Opłata za zysk

Dokładnie, Podatek Belki jest zryczałtowanym podatkiem dochodowych, który płacą osoby fizyczne za produkty oszczędnościowe, z jakich korzystają. Odprowadzany może być w formie odsetek od papierów wartościowych, odsetek od wkładów oszczędnościowych, przychodów z tytułu udziału w funduszu kapitałowym czy dywidendy od przychodów, jakie pochodzą z zysków w udziałach osób prawnych.

Wyliczenie Podatku Belki

To dokładnie 19% od zysków, jakie osiąga osoba fizyczna, zakładając lokatę bankową, kupując obligacje, akcje czy lokując swoje środki w dywidendy i fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że zysk uzyskany poprzez inwestowanie w te instrumenty zostanie pomniejszony dokładnie o 19%.

Samo rozliczenie Podatku Belki następuje zazwyczaj w formie zryczałtowanej. To instytucja (na przykład bank) przekazuje do Urzędu Skarbowego 19% od odsetek – nie trzeba więc rozliczać się samodzielnie. Wynika z tego, że rozliczenie to nie może zostać uwzględnione jako koszt uzyskania przychodu w czasie obliczania podatku.
Wyjątkiem jest zbycie się akcji czy obligacji. Wtedy płatnik musi w rocznym rozliczeniu podatkowym uwzględnić specjalny PIT – 8C, w którym deklaruje Podatek Belki samodzielnie.

jak szybko obliczyć podatek Belki

Jak ominąć Podatek Belki?

Jedyną opcją, dzięki której zyskuje się szansę uniknięcia płacenia Podatku Belki od zysków uzyskanych w ramach lokowania własnych oszczędności jest IKE oraz IKZE. To indywidualne rachunki emerytalne, które nie podlegają podatkowi od dochodów kapitałowych. Można na nie deponować środki jednak należy mieć na uwadze, że oszczędności zostaną nam zwrócone dopiero po 60-tych urodzinach. Nie dla każdego jest to korzystne. Ponadto, na obydwa produkty zostały nałożone limity. Tym samym, w ciągu roku nie można odłożyć więcej aniżeli 4 750, 80 złotych w przypadku IKZE oraz 11 870 złotych jeśli chodzi o IKE.

Warto zaznaczyć, że wicepremier, Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, iż Podatek Belki zostanie obniżony. Taka niespodzianka ma czekać wszystkich, którzy inwestują długoterminowo, przez minimum 12 miesięcy. Dla takich osób, Podatek Belki ma zostać obniżony z 19% do 10%. Nie wiadomo natomiast, kiedy dokładnie decyzja ta wejdzie w życie.

Obecnie, każdego roku Podatek Belki zasila budżet państwa o około 3 miliardy złotych.

Dodaj komentarz