Nadpłacanie kredytu hipotecznego – czy to ma sens?

Jak powszechnie wiadomo kredyt hipotetyczny może stanowić bardzo duże obciążenie dla budżetu domowego, dlatego też bardzo wielu kredytobiorców dąży do tego, aby spłacić kredyt przed wyznaczonym terminem. Bardzo często zdarza się tak, że kredytobiorcy są w stanie uzbierać całkiem niezłe oszczędności i w takich okolicznościach poważnie zastanawiają się nad tym, czy warto nadmiar gotówki przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu.

W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – czy nadpłacanie kredytu hipotetycznego ma sens? Wszystko tak naprawdę jest uzależnione zarówno od doświadczenia, jak i również od umiejętności poszczególnych kredytobiorców w zarządzaniu oszczędnościami. Bardzo ważną rolę odgrywają również właściwości kredytu czy leasingu, który trzeba spłacić oraz indywidualne preferencje finansowe kredytobiorców. Osoby, które potrafią szybko i skutecznie pomnażać swój majątek, poprzez bezpieczne inwestowanie wolnych środków finansowych, mogą zrezygnować z przedterminowego spłacania kredytu.

Pamiętać należy również i o tym, że w dzisiejszych czasach kredyt hipoteczny jest tak naprawdę jednym z najtańszych i najbardziej dostępnych pieniędzy na rynku. Kredytobiorcy, którzy dysponują znacznymi oszczędnościami, dzięki rozmaitym inwestycjom są w stanie generować większe zyski, które przewyższają oprocentowanie kredytu hipotecznego. W Polsce w zdecydowanie większości przypadków umiejętności kredytobiorców są bardzo ograniczone i większość osób wolne środki pieniężne przeznacza wyłącznie na zakładanie lokat oszczędnościowych. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie inwestować swoje oszczędności powinny w pierwszej kolejności jak najszybciej spłacić zaciągnięte kredyty.

W chwili obecnej mamy rekordowo niskie stopy procentowe, przez co oprocentowanie lokat waha się w granicach 3% w skali roku. Dochody z lokat są więc na bardzo niskim poziomie. W takim przypadku kredyt hipotetyczny może okazać się bardzo dużym ciężarem i większość osób decyduje się na jego spłatę, zamiast inwestować swoje środki finansowe. Pamiętać należy o tym, że nawet stosunkowo niewielkie nadpłacenie rat kredytowych może obniżyć wartość zaciągniętego wcześniej kapitału. Pamiętać musimy również i o tym, że wiele banków zabezpiecza się przed szybką spłatą kredytu hipotetycznego i ograniczają nam możliwość jego bezkosztowego nadpłacenia.

nowy dom na sprzedaż

Banki osiągają dochód z generowanych odsetek za kredyty hipotetyczne, dlatego też bardzo często pozwalają kredytobiorcom na całkowite spłacenie kredytu dopiero po okresie 3-5 lat. Kredytobiorcy którzy decydują się na większą nadpłatę powinny bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, czy nie warto skrócić okresu trwania zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Największą zaletą nadpłacania kredytu hipotetycznego jest oczywiście bardzo szybkie pozbycie się samego kredytu hipotetycznego. Nadpłacenie kredytu może być bardzo dużą ulgą dla naszej kondycji psychicznej, dlatego też osoby, które mają możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bardzo często korzystają z tej możliwości. Nadpłacenie kredytu może okazać się również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w najbliższym czasie planują zmienić swoją pracę i obawiają się braku środków finansowych na spłatę kredytu.

Nadpłacanie kredytu hipotecznego powodować będzie zawsze zmniejszenie się kapitału kredytowego, a jak wiadomo im mniejszy kapitał kredytu, to tym niższe miesięczne odsetki w całym okresie kredytowania. Każde nadprogramowe zmniejszenie kapitału kredytu może mieć również istotny wpływ na zmniejszenie wielu różnych dodatkowych kosztów, które towarzyszą kredytom hipotetycznym. Mowa tutaj na przykład o ubezpieczeniu niskiego wkładu, ubezpieczeniu nieruchomości, czy też ubezpieczeniu na życie kredytobiorcy. Kwoty te bardzo często wyliczane są od salda naszego zadłużenia, dlatego też warto dążyć do tego, aby było one jak najmniejsze.

Podsumowując nadpłacanie kredytu hipotetycznego nie będzie miało sensu, jeżeli obracając naszymi oszczędnościami będziemy w stanie zarobić więcej pieniędzy, niż kosztuje nas oprocentowanie zaciągniętego kredytu. Warto posiadać również nadwyżki gotówkowe, ponieważ mogą przytrafić nam się różne niespodziewane wyzwania finansowe takie jak np. choroba, czy też utrata pracy. Kredyt hipoteczny to obecnie najtańsza forma zadłużenia, zwłaszcza jak mamy bardzo niskie stopy procentowe.

Jeżeli ktoś z Was nadal ma wątpliwości proponuję dokładnie obejrzeć poniższy filmik:

Dodaj komentarz