Pożyczki długoterminowe – co warto wiedzieć oraz co sprawdzić przed zaciągnięciem pożyczki? Na co szczególnie uważać?

Zaciągnięcie pożyczki długoterminowej może być szybkim i prostym sposobem na otrzymanie gotówki. Jednak korzystanie z tego rodzaju rozwiązania wymaga podstawowej wiedzy na temat sposobu, w jakim funkcjonują instytucje finansowe świadczące tego typu usługi. Warto również zapoznać się z regulaminem każdej z nich, by mieć pewność, że spełnione są wszystkie warunki umożliwiające zrealizowanie pożyczki.

Czym są pożyczki długoterminowe?

Ustawa o rachunkowości zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat pożyczek pieniądze z pożyczkidługoterminowych. Według oficjalnej definicji jest to długotrwałe, określone zobowiązanie pieniężne świadczone przez upoważnioną do tego instytucję finansową. Cechą charakterystyczną jest wydłużony okres spłaty pożyczki, który zazwyczaj jest dłuższy niż 12 miesięcy. Przeważnie banki są wstanie zaoferować pożyczki długoterminowe w niemal nieograniczonym zakresie spłaty. Pod względem praktycznym tego typu zapożyczenia są oferowane na okres od kilku miesięcy do nawet 10 lat. Pożyczka ma formę niezabezpieczoną a jej celem może być spełnienie jakiegokolwiek zapotrzebowania konsumpcyjnego klienta. Są to więc legalnie udzielane kredyty gotówkowe, oferowane jako długoterminowe pożyczki bankowe.

Pożyczek długoterminowych udzielają również instytucje pozabankowe. Obok pożyczek krótkoterminowych to właśnie one wybierane są przez wielu klientów poszukujących szybkiej gotówki. Firmy pożyczkowe oferują zazwyczaj albo bardzo niedługi okres jednorazowej spłaty, który waha się od kilku dni do jednego lub dwóch miesięcy, albo formę ratalną. W tym drugim przypadku umowa uściśla konkretny procent kwoty spłacanej przez klienta w określonym odstępie czasu na przestrzeni wyznaczonej ilości miesięcy. Zazwyczaj firmy pozabankowe, udzielające długoterminowe pożyczki, pozwalają na spłaty ratalne nawet na przestrzeni kilkunastu miesięcy.

Co jest niezbędne do zaciągnięcia pożyczki długoterminowej?

Pożyczka ratalna dostępna jest niemal od ręki, a uzyskać można ją nawet bez wychodzenia z domu, przez internet. Zarówno firmy pożyczkowe jak i banki ograniczają wszelkie formalności, więc sfinalizowanie pożyczki odbywa się bardzo szybko. Przelew otrzymać można nawet w ciągu kilku godzin. Jedyne ograniczenia z jakimi spotkać można się podczas realizowania pożyczki, dostępne są w regulaminie każdej firmy oferującej zapożyczenie. Kryteria wymagane przez tego typu instytucje to przede wszystkim spełnienie wymogu wiekowego. Zazwyczaj pożyczkę długoterminową zaciągnąć można po ukończeniu 18. roku życia, jednak niektóre firmy wydłużają limit do 20 lat. Dodatkowym warunkiem uzyskania pożyczki jest przeważnie konieczność posiadania obywatelstwa polskiego.

Uzyskanie pożyczki długoterminowej musi być również udokumentowane zaświadczeniem o dochodach, a także dowodem wypłacalności w przypadku zaciągnięcia innych zobowiązań pieniężnych. Instytucje finansowe sprawdzają również obecność negatywnych wpisów w Krajowym Rejestrze Długów oraz weryfikują wszystkie dane w Biurze Informacji Kredytowej. Każda firma posiada nieco inne sposoby określania zdolności klientów do spłaty pożyczki, jednak aby ostatecznie ją uzyskać, należy również posiadać konto przynależne do polskiego banku. Spłaty i pożyczki realizowane są na drodze przelewu bankowego, dlatego niezbędne jest posiadanie uniwersalnej lokaty.

Na co uważać przed zaciągnięciem pożyczki?

Przy zaciąganiu pożyczki długoterminowej szczególnie warto zwrócić uwagę na warunki oprocentowania oraz spłaty. Każdy bank i firma pożyczkowa powinna udostępnić przy każdejdarmowa pożyczka swojej ofercie Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, co jest zgodne z ustawą o kredycie konsumenckim i świadczy o uczciwości instytucji. Opłacalność pożyczki zależna jest od indywidualnego przypadku klienta, jednak pożyczki pozabankowe zazwyczaj posiadają większe oprocentowanie. W porównaniu do oferty banku, realizacja pożyczek przebiega znaczenie szybciej, a samo uzyskanie atrakcyjnej umowy jest dużo łatwiejsze. Wiele firm kredytowych oraz leasingowych stawia niższe wymagania, dlatego o uzyskanie pożyczki mogą starać się również klienci, którym bank nie udzielił kredytu.

Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby zapożyczyć się w kilku firmach lub bankach. Jednak zadłużenie wzrasta wraz z każdą kolejną pożyczką, a co za tym idzie, rośnie także prawdopodobieństwo i ryzyko niemożności spłaty terminowej, dlatego wszystkie działania podejmować należy z dużą świadomością. Z racji potencjalnie łatwego oraz szybkiego sposobu uzyskania pożyczki, bardzo często klienci decydują się na nią zbyt pochopne. Niespłacenie pożyczki długoterminowej wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Zazwyczaj zaczyna się to od wpisu do rejestru dłużników oraz Biura Informacji Kredytowej, a także wdrożenia procedur windykacyjnych. Skutkiem tego mogą być problemy z zaciągnięciem kolejnej pożyczki lub kredytu, a także kolejne konsekwencje, które mogą być już egzekwowane na drodze prawnej. Część firm pozwala jednak na przedłużenie terminu spłaty. Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku przed jego upływem oraz dodatkowymi opłatami.

Dodaj komentarz