Jak poprawnie zarządzać budżetem domowym?

Zarządzanie budżetem domowym nie jest łatwe. Życie nieustannie podsuwa kolejne wydatki, a przecież każdy chciałby mieć też środki na swoje pasje i rozrywkę… Czasami ludzie znajdują się na granicy i wpadają w spiralę długów. Wszystko zaczyna się niewinnie – od telefonu na raty, dwudziestu złotych pożyczonych od sąsiada. Kto by się tym przejmował? A jednak warto zastanowić się jeszcze zanim będzie za późno. Co robić, by nie stracić kontroli nad budżetem domowym?

budżet domowyPo pierwsze, planuj i bądź ostrożny. To bardzo ważne, by nie robić zakupów spontanicznie. Na pewno nie raz pod wpływem emocji zdarzyło Ci się kupić coś, co okazało się kompletnie zbędne. Musisz przygotować się na rozmaite sztuczki marketingowe. Klienci często wpadają w pułapkę złudnego oszczędzania. To wcale nie tak, że hasło promocji zawsze pozwala Ci wyjść na plusie – wręcz przeciwnie, napędza chęć zakupu rzeczy, o jakich wcześniej nie myślałeś. Tymczasem Twój budżet domowy wymaga chłodnej kalkulacji. Warto robić listy zakupów i rozeznać się w swoich potrzebach. Dzięki temu naprawdę oszczędzisz – przy okazji uda Ci się uniknąć marnowania produktów spożywczych.

Po drugie, zbuduj rezerwę finansową. To pewna kwota zaoszczędzonych pieniędzy, która pozwoli Ci spokojnie przeżyć w sytuacjach kryzysowych. Jeśli stracisz pracę lub zachorujesz, będziesz mieć za co opłacić wszystkie podstawowe potrzeby. Wysokość rezerwy zależy od Twoich możliwości. Pamiętaj tylko, że jest ona nietykalna i nie możesz jej wydawać na zwyczajną konsumpcję. Możesz za to pomnażać ją w bezpieczny sposób, korzystając na przykład z lokat bankowych. Zyski nie będą spektakularne, ale stabilne i niczego nie stracisz. Dopiero gdy zgromadzisz większe środki będziesz mógł przeznaczyć ich część na bardziej ryzykowne inwestycje.

Brzmi strasznie? Oszczędzaj, planuj, nie dotykaj rezerwy? Nie przejmuj się – pamiętamy o rozrywce. Każdego miesiąca zostaw sobie pewną ustaloną kwotę na własne przyjemności. Na pewno bardziej docenisz swoje pieniądze i wydasz je racjonalniej. Poza tym na świecie istnieje wiele bezpłatnych sposobów ciekawego spędzania czasu. Może nadeszła pora na romantyczne spacery, wieczory karaoke i starodawną grę w statki? A jeśli jesteś spragniony większych wrażeń, poluj na prawdziwe okazje. Na pewno słyszałeś o podróżach za grosze – bilety lotnicze można kupić już od kilkunastu złotych. Gdy tylko się postarasz, pozornie drogie rzeczy okażą się w zasięgu Twojego portfela.

Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym i za bardzo daliśmy się ponieść. Zaczęliśmy wierzyć, że nasze szczęście zależy od ilości wydanych pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy raczej nauczyć się korzystać z tego, co mamy, niż nieustannie dokupować więcej. Szczerze rozejrzyj się po swoim domu – czy ze wszystkiego, co w nim jest, korzystasz? Czy czujesz, że każda wydana przez Ciebie złotówka wniosła coś w Twoje życie? Właśnie od takich pytań zaczyna się racjonalne zarządzanie wydatkami.

Dodaj komentarz