Kredyt na auto – lepszy dedykowany samochodowy czy zwykły gotówkowy?

Własne auto to niewątpliwie spory wydatek – waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych i zależy od marki samochodu, jego wieku, rodzaju paliwa i dodatkowego wyposażenia. Jednak często bywa niezbędne, a jego posiadanie to wygoda i oszczędność czasu. Niewiele osób stać na zakup wymarzonego auta za gotówkę – zwłaszcza, gdy jego cena sięga kilkuletnich zarobków. W takiej sytuacji warto rozważyć kredyt na auto – tym bardziej, iż większość banków posiada je w swojej ofercie. Potencjalny kredytobiorca ma dwie możliwości – kredyt gotówkowy bądź kredyt samochodowy. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Kredyt gotówkowy a kredyt samochodowy – czym się od siebie różnią

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i samochodowy (zwany dedykowanym) to pożyczka finansowa oferowana przez bank na określony cel. Z podstawowego punktu widzenia oba kredyty niewiele się od siebie różnią – obie są oprocentowane i obie należy spłacić w ściśle określonych ratachkredyt samochodowy (według zasad zawartych w umowie). Różnica pomiędzy nimi polega na celu, w jakim są udzielane. Kredyt gotówkowy to pożyczka na dowolny cel – kredytobiorca nie ma obowiązku informować banku, jak spożytkuje pożyczone środki finansowe. Wysokość takiego kredytu oraz ilość rat jest w głównej mierze uzależniona od dochodów kredytobiorcy. Bank ustala tak zwaną zdolność kredytową i na jej podstawie przedstawią określoną ofertę. Jest to jedna z najprostszych form pożyczki – zazwyczaj wystarczy dokument tożsamości oraz zaświadczenie o dochodach, a po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze są przekazywane do ręki lub na konto. Natomiast kredyt samochodowy jest przeznaczony na ściśle określony cel. Pieniądze uzyskane w ten sposób można wykorzystać jedynie na zakup auta – bez znaczenia czy jest to pojazd używany czy nowy. W przypadku kredytu na auto zazwyczaj nie ma określonej kwoty, a jego spłata może wynieść nawet dziesięć lat. Jednak zakupiony w ten sposób samochód – aż do czasu spłaty kredytu – pozostaje własnością banku i jest zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy.

Zalety i wady kredytu samochodowego i kredytu gotówkowego

Zarówno kredyt na auto, jak i kredyt gotówkowy posiadają swoje zalety i wady. Kredyt gotówkowy wiąże się z wyższym oprocentowaniem. Jednak posiada wiele zalet – jest elastyczny (duża swoboda w wyborze auta), nie wymaga wykupienia ubezpieczenia OC, a dodatkowo można go uzyskać w szybkim czasie i z formalnościami ograniczonymi do minimum. Dodatkową zaletą jest fakt, iż jeżeli nie wykorzysta się całego kredytu na zakup auta, to można go spożytkować na dowolny cel. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu samochodowego. Jest on dedykowany jedynie na zakup auta, którego współwłaścicielem – do czasu spłaty pożyczki – jest bank. W praktyce oznacza to, iż samochód zakupiony w ten sposób nie może być sprzedany. Dodatkowo banki nie chcą finansować wiekowych pojazdów (w momencie zakończenia spłaty samochód nie może być starszy niż dziesięć lat) i wymagają posiadania polisy AC przez cały okres kredytobrania. Kredyt tego typu wymaga też więcej formalności – kredytobiorca musi nie tylko dokonać formalności związanych z zabezpieczeniem, ale także scedować na bank polisę ubezpieczeniową. Pomimo wielu niedogodności kredyt na auto ma podstawową zaletę – jest dużo tańszy niż kredyt gotówkowy. Jest opłacalny zwłaszcza w przypadku zakupu nowego auta – tym bardziej, iż sprzedawcy często współpracują z bankami i oferują szereg pakietów promocyjnych.

Dodaj komentarz