Rolowanie pożyczek – czym jest i dlaczego powinieneś go unikać?

Pożyczka bez zaświadczeń, pieniądze w pięć minut, szybki kredyt od ręki – te hasła reklamowe kuszą niejednego. Niestety, bardzo często okazuje się, że kiedy podejmujemy decyzję o pożyczeniu pieniędzy w biegu, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie będziemy w stanie oddać należnej kwoty ze wskazanym terminie. Zaciągamy więc kolejne kredyty, żeby spłacić poprzednie i pakujemy się w jeszcze większe tarapaty – to zjawisko nazywane jest rolowaniem. Jak dokładnie działa i dlaczego powinniśmy na nie uważać? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat niebezpiecznego procesu, jakim jest rolowanie pożyczki.

Rolowanie pożyczki – co to takiego?

Rolowanie pożyczek to złożony i niebezpieczny dla naszego portfela proces, który w skrócie można opisać jako stopniowe wplątywanie się w coraz większe kłopoty finansowe. „Wszystko zaczyna się zwykle niewinnie: zaciągamy jedną pożyczkę, bo albo brakuje nam pieniędzy narolowanie pożyczek bieżące wydatki, albo skusiła nas atrakcyjnie brzmiąca oferta i postanowiliśmy wykorzystać okazję i na przykład pojechać na wymarzone wakacje. Niestety, wiele osób podejmuje decyzję o pożyczce pochopnie, bez wyliczenia, czy stać je będzie na spłatę rat. Inni ściągają na siebie problemy nie ze swojej winy – biorą pożyczki na leki czy rachunki, nie widząc innej możliwości. Kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki, jedyną szansą na wyjście z problemu wydaje nam się kolejna pożyczka. Kiedy tej również nie potrafimy zwrócić, bierzemy kolejny kredyt. A potem kolejny i kolejny. W ten sposób wchodzimy w sytuację bez wyjścia – zamiast pozbyć się obciążenia finansowego, ściągamy na swoje braki jeszcze więcej.” – twierdzi Pan Paweł Dąber, redaktor naczelny porównywarki chwilówek bez BIK – www.chwileczka.pl

Przedłużenie okresu spłaty sposobem na rolowanie pożyczki

Innym poważnym problemem, jeśli chodzi o spłaty długów, jest przedłużanie terminu. Firmy pożyczkowe gotowe są wielokrotnie przesuwać termin spłaty, jednocześnie zwiększając nasze zadłużenie i narażając nas na kolejne koszty. Wciąż naliczane są odsetki, ponadto pojawiają się dodatkowe opłaty związane z tym, mogłoby się wydawać „dogodnym” rozwiązaniem. Niestety, ale ciągle odwlekanie terminu spłaty kredytu nie jest sposobem na uporanie się z finansowymi problemami – to kolejny proces, który powoduje rolowanie pożyczki i zwiększenie zadłużenia, zamiast jego zmniejszenie.

Jak nie dać się wrobić w rolowanie pożyczki i uniknąć tarapatów finansowych?

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i nie danie się przebiegłemu zjawisku, jakim jest rolowanie pożyczki, jest dokładne przeanalizowanie naszych możliwości jeszcze na etapie rozważań o zaciągnięciu kredytu. Decyzja o pożyczeniu jakichkolwiek pieniędzy zawsze powinna być przemyślana i podjęta z rozwagą, po dokładnym wyliczeniu bilansu zysków i strat. Zanim udamy się po pożyczkę, sprawdźmy, czy nasze zarobki rzeczywiście wystarczą na jej spłatę – w planowanych wydatkach nie zapomnijmy uwzględnić sytuacji awaryjnych, takich jak potrzeba kupna nowej pralki czy lodówki oraz ubraniowe zakupy sezonowe. Najlepiej, żeby nawet wtedy został nam mały zapas gotówki.
Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę, pamiętajmy o terminowej spłacie rat. Wystarczy, że z zapłatą spóźnimy się kilka dni, a odsetki wzrosną. Ponadto możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami – w ramach kary za nieprzestrzeganie umówionego terminu. Jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty, zawsze spłacajmy zadłużenie w określonym dniu.

Ustawa antylichwiarska przeciwko rolowaniu pożyczek

W walce niebezpiecznym rolowaniem pożyczek, na które łapie się coraz więcej osób, ma pomóc uchwalona przez Sejm w 2015 roku ustawa antylichwiarska. Zgodnie z jej zapisami obowiązywać będzie ograniczenie kosztów pozaodsetkowych. Użyczanie kolejnych pożyczek lub ciągłe przedłużanie terminu z zamiarem wyłudzenia kolejnych pieniędzy ma zgodnie z ustawą stać się nieopłacalne. Pamiętajmy jednak, że najlepiej przez rolowaniem pożyczki ustrzeżemy się my sami, unikając zaciągania długu wtedy, kiedy nie ma takiej konieczności i dbając o terminowe spłaty ewentualnych pożyczek z banku czy firm pożyczkowych.

Dodaj komentarz