Jakie są możliwości podniesienia zdolności kredytowej?

Na zdolność kredytową wpływa wiele różnych czynników. Wśród podstawowych wyróżniamy np: wysokość naszych średnich, miesięcznych dochodów brutto oraz wartość zobowiązań. Różnice pomiędzy tymi dwoma czynnikami, nazywamy dochodem netto. Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie dochodu netto oraz źródła uzyskania naszego dochodu, które musi być w pełni legalne i udokumentowane.

Istnieją również inne parametry wpływające na zdolność, są to między innymi: wiek kredytobiorcy, stan cywilny, liczba osób w gospodarstwie domowym czy też koszty utrzymania naszego gospodarstwa, które traktowane są jako stałe zobowiązania. Jednak na wiele czynników mamy bezpośredni wpływ.

Jeżeli chcemy podnieść zdolność kredytową, należy pamiętać o następujących rzeczach:

Trzeba zadbać o historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), jeżeli pojawiały się częste opóźnienia w spłacie jakiegokolwiek kredytu działa to na naszą niekorzyść. Aby poprawić naszą wiarygodność, możemy zaciągnąć mały kredyt konsumencki i spłacać go w terminie. Jak powiększyć swoją zdolność kredytową?Wcześniejsza spłata zobowiązań, również poprawi zdolność kredytową.

Dodatkowy kredytobiorca lub poręczyciel, który weźmie na siebie odpowiedzialność prawną, również pomoże nam w uzyskaniu pozytywnej decyzji.

Przy kredytach hipotecznych ważny jest wkład własny, dzięki któremu oprocentowanie będzie mniejsze, a kwota pożyczki wzrośnie, mimo mniejszej zdolności kredytowej.

Dłuższy okres spłaty zobowiązania wiąże się z mniejszymi comiesięcznymi ratami oraz z większą kwotą pożyczki.

Kolejnym czynnikiem jest nasz stan cywilny, dzięki zawarciu związku małżeńskiego, poprawi się nasza zdolność kredytowa. Banki traktują małżeństwa jako jedno gospodarstwo domowe. Oczywiście tak poważna decyzja powinna wynikać z innych pobudek. Jeżeli małżonek posiada złą historię kredytową, obniży to naszą zdolność. W takim wypadku należy wystąpić o rozdzielność majątkową.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zwiększenie obrotu na rachunku bankowym, wyjątkowo skutecznie poprawia to zdolność kredytową, jeżeli staramy się o kredyt inwestycyjny.

Nie należy również składać zbyt wielu zapytań w bankach, obniży to naszą punktację, tak zwany scoring w BIK. Najlepiej nie składać wniosków w więcej niż trzech bankach.

Jeszcze parę lat temu, opłacalne były kredyty w obcych walutach, jednak trend się obraca i to pożyczki długoterminowe w złotówkach są bardziej opłacalne i bezpieczniejsze. Banki zawyżają koszty związane z przewalutowaniem.

Opłaca się również, skonsolidować wszystkie niespłacone kredyty, dzięki temu będziemy spłacać jedną, mniejszą ratę, a nasza zdolność kredytowa znacząco się podniesie.

Istnieje dużo więcej możliwości, żeby pomóc sobie w zwiększeniu naszej zdolności. Dobry pośrednik doradzi i pomoże w osiągnięciu celu. Możemy, również negocjować warunki naszego kredytu, rat, oprocentowania.

Dodaj komentarz