Szybki kredyt konsolidacyjny – czy to się opłaca?

Istnieją bardzo zróżnicowane opinie na temat kredytów konsolidacyjnych. Niektórzy uważają, że konsolidacja kredytu to zbawienie dla osób tonących w długach. Inni natomiast twierdzą, że najlepszy kredyt konsolidacyjny nie istnieje, gdyż wszystkie są tak samo złe. Wydaje się, że prawda leży gdzieś po środku. Warto wiedzieć na czym polega kredyt konsolidacyjny, aby nie dać się nabrać, lecz rzeczywiście skorzystać na tym produkcie.

Co to jest tani kredyt konsolidacyjny?

Jak się okazuje, nie każdy wie, na czym właściwie polega konsolidacja kredytu. Generalnie,tl.com.pl konsolidacja kredytu to zebranie w całość wszystkich zobowiązań dłużnika i stworzenie z nich jednego kredytu. Decydując się na kredyt konsolidacyjny, zamiast kilku kredytów spłaca się tylko jeden, w jednej instytucji.

Bank dokonuje konsolidacji wszystkich zobowiązań klienta poprzez wyliczenie średniego oprocentowania. Ponadto, wydłuża on okres kredytowania. Oznacza to, że kredyt konsolidacyjny jest tańszy od najdroższego z zaciągniętych przez dłużnika kredytów. Ponadto, wysokość nowej raty jest niższa od sumy wszystkich wcześniej płaconych rat. Czy oznacza to więc, że kredyt konsolidacyjny jest idealnym rozwiązaniem? Wydawać by się mogło, że skoro oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego nie jest wysokie, a raty do spłaty są niskie, jest on bardzo tani. Jednakże, tak naprawdę szybki kredyt konsolidacyjny ostatecznie okazuje się zdecydowanie droższy od sumy wszystkich zaciągniętych kredytów.

Bank zarabia na konsolidacji kredytu

Najlepszy kredyt konsolidacyjny to taki, który umożliwi dłużnikowi zmniejszenie jego długu. Niestety, coś takiego nie istnieje, gdyż kredyty konsolidacyjne są zwyczajnymi produktami bankowymi, które powstają po to, aby bank mógł na nich zarabiać. Często banki przekonują, że kredyt konsolidacyjny to produkt stworzony po to, aby ulżyć dłużnikom. Nie można dać się na to nabrać, gdyż jeśli byłaby to prawda, bank nic nie zarobiłby na tym produkcie, a przecież to zarobek jest głównym jego celem. Czy więc oznacza to, że kredyt konsolidacyjny zawsze jest zły? Czy nigdy nie opłaca się konsolidować swoich kredytów? Okazuje się, że nie, gdyż czasami kredyt tego typu jest jak najbardziej pomocny.

Problem ze spłatą zadłużenia

Często ludzie wpadają w tak zwane spirale zadłużenia. Czasami mają tak wiele rat do spłacania, że nie są w stanie im sprostać i zaciągają kolejne kredyty, przez co coraz bardziej się zadłużają. Kiedy miesięczne raty wszystkich kredytów są niezwykle wysokie warto je nieco obniżyć poprzez konsolidację, nawet jeśli ostatecznie ma to więcej kosztować. Konsolidacja kredytu jest więc sposobem na wyjście z zadłużenia.

Warto też zauważyć, że z kredytów konsolidacyjnych często korzystają osoby, które po prostu gubią się w dużej liczbie zaciągniętych kredytów. Czasami mają ich tak dużo, że nie są w stanie się połapać kiedy mają spłacać jaką ratę. Niewątpliwie, spłacanie tylko jednej raty każdego miesiąca to dla tego typu ludzi bardzo duże ułatwienie. Powinni oni jednak pamiętać o tym, że za tę wygodę trzeba zapłacić, gdyż patrząc z dłuższej perspektywy czasu kredyt konsolidacyjny z definicji nie może być po prostu opłacalny.

Kto powinien, a kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Warto mieć na uwadze, że wymagania banków wobec klientów są bardzo niewielkie, jeśli chodzi o przydzielanie kredytów konsolidacyjnych. Wynika to z tego, że kredyty te są przeznaczone przede wszystkim dla osób o raczej niewielkich przychodach, mających często problemy ze zdolnością kredytową. Ludzie, którzy zarabiają dużo i nie mają żadnych problemów finansowych po prostu nie starają się o kredyt konsolidacyjny, gdyż nie jest im on do niczego potrzebny.

Jedynym więc warunkiem jest posiadanie w marę dobrej historii kredytowej. Banki sprawdzają bowiem, czy klienci w przeszłości spłacali zaciągnięte kredyty w terminie. Czasami, niezbyt dobra historia kredytowa sprawia, że otrzymanie tego typu kredytu jest niemożliwe. Zwykle jednak, nawet niespłacone w przeszłości kredyty nie przekreślają szans dłużnika starającego się o konsolidację kredytu. Wygląda to raczej w ten sposób, że osoby o pozytywnej historii kredytowej otrzymują najlepszy kredyt konsolidacyjny. Ci natomiast, którzy nie byli zbyt sumienni, jeśli chodzi o spłacanie swoich zobowiązań otrzymują nieco mniej atrakcyjną ofertę, są to tzw. pożyczki konsolidacyjne dla zadłużonych, z której jednak zwykle i tak decydują się skorzystać.

Podsumowując, konsolidacja kredytu na pewno nie jest tak dobra, jak przedstawiają ją banki. Mają one po prostu swój interes w tym, aby ludzie decydowali się na kredyty konsolidacyjne. Tym nie mniej, w niektórych przypadkach jak najbardziej warto skorzystać z tej formy kredytu. Jednakże, należy wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny, który kosztuje stosunkowo niewiele. Aby to zrobić, trzeba porównać oferty co najmniej kilku banków.

Dodaj komentarz