Kryzys gospodarczy, a domowe finanse – jak się przygotować?

Przez ostatnie lata niewiele osób myślało o przygotowaniu się na kryzys finansowy w budżecie domowym – nikt nie spodziewał się tego, że taki kryzys pojawi się tak niespodziewanie i będzie aż tak dotkliwy. Nie możemy się jednak załamywać: czas zabrać się do roboty, a więc do porządkowania wielu spraw, tak by zabezpieczyć finansowo siebie oraz naszą rodzinę. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

1. Dokładna analiza budżetu domowego

Jeżeli chodzi o dokładną analizę budżetu domowego, to zacząc należy od przychodów gospodarstwa domowego – dokładnie je policz. Następnie przejdź do drugiej części zadania, a więc do wydatków. Spisz ile wydajesz oraz na co – monitorowanie wydatków to podstawowy krok do szukania oszczędności. Analiza tak przygotowanego budżetu pozwoli nam na wyłapanie punktów, które z powodzeniem możemy wyeliminować, w czasach kiedy nasze wpływy mogą znacząco zmaleć (nie będziesz w stanie tego zrobić, jeśli wcześniej nie dowiesz się gdzie „uciekają” Twoje pieniądze). W czasach kryzysu nawet niewielkie oszczędności mogą mieć duże znaczenie. Budżet domowy to nieocenione narządzenie, które z pewnością pomoże nam przetrwać kryzys finansowy – koniecznie zacznij z niego korzystać.

2. Tnij koszty

Kiedy dobrze poznasz już swój domowy budżet, zacznij szukać w nim cięć –nadchodzący kryzys to dobry czas na zweryfikowanie wydatków, które nas nadmiernie i niepotrzebnie obciążają. Być może wydajemy dużo pieniędzy na ubrania, których tak naprawdę nie potrzebujemy, albo na książki, których i tak nie przeczytamy? Kolejna kwestia to usługi, z których nie korzystamy – może warto zawiesić różnego rodzaju karnety?

Nie zapomnij także o przejrzeniu umów, chociażby tych na usługi telekomunikacyjne – być może skończyła się już promocja, a Ty nie zauważyłeś, że zacząłeś płacić więcej, podczas gdy konkurencja oferuje lepsze stawki. Przejrzyj rachunki i spróbuj poszukać oszczędności – tańszych dostawców internetu, lepszej taryfy prądowej itp.

3. Sprawdź dostępność swoich oszczędności

Jeżeli posiadasz oszczędności to koniecznie sprawdź, czy będą one dostępne w momencie, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebował. Twoja tzw. poduszka finansowa nie powinna być aktualnie przyblokowana. Jeżeli koszty jej „uwolnienia” są niewielkie, to być może warto to zrobić? To jest właśnie ten czas, kiedy oszczędności powinieneś mieć pod ręką, niekoniecznie na lokacie. Oszczędności pozwolą Ci na pokrycie „deficytu budżetowego”, który w najbliższych miesiącach może się pojawić.

4. Spróbuj obniżyć raty kredytu

Dla większości budżetów domowych kredyty bankowe, raty leasingowe, czy raty na rzeczy kupione w sklepach to jedno z największych obciążeń. Warto więc zadbać o to, aby możliwie jak najbardziej takie koszty ograniczyć, jeżeli już wiesz, że będziesz miał problem ze spłatą wysokich rat. Skontaktuj się z bankiem, zapytaj o możliwość tzw. wakacji kredytowych – pamiętaj jednak o tym, że taka oferta będzie z pewnością dodatkowo płatna, to jednak zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż widmo procedur windykacyjnych…

Kolejną możliwością jest poproszenie o rozłożenie zadłużenia na zwiększoną liczbę rat, co pozwoli na odciążenie budżetu. Tego typu działania mają sens, jeżeli wiemy, iż nasze przychody spadną drastycznie i że taka sytuacja potrwa przez dłuższy okres czasu, a my nie mamy wystarczających oszczędności, aby pokryć zobowiązania.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że niewiele możemy zrobić w kontekście światowej gospodarki – nie mamy na nią po prostu wpływu i nie wiemy, jak się wszystko dalej potoczy. Możemy jednak skupić się na tym, na co mamy realny wpływ, a więc na przygotowaniu naszych budżetów domowych na spore turbulencje, mając nadzieję na to, że będą one chwilowe, a z kryzysu wyjdziemy jeszcze silniejsi!

Dodaj komentarz