Laptopy poleasingowe – Czym są, kto je sprzedaje i czy warto je kupować?

Laptopy poleasingowe to bardzo specyficzne rodzaje komputerów. Bardzo często jednak słyszymy o nich, gdy chcemy kupić nowy laptop jako o alternatywie dla zakupu nowego sprzętu ze sklepu bądź używanych komputerów np. z OLX. Laptopy poleasingowe mają wiele korzyści i są ciekawą opcją, którą warto rozważyć podczas zakupu nowego sprzętu. W tym tekście wyjaśniamy dokładnie, czym są laptopy poleasingowe, jak przebiega proces ich pozyskiwania i sprzedaży oraz jakie mają plusy. Podpowiadamy też czy warto kupić tani laptop i kiedy warto to zrobić.

Czym są laptopy poleasingowe?

Laptopy poleasingowe to laptopy używane, które pochodzą z dużych firm i korporacji. Są one odsprzedawane jako użytkowane przez jednego właściciela. Możemy kupić je legalnie na rynku jako komputery używane. Laptopy takie biorą się na nim od dużych firm, które zatrudniają wielu pracowników np. kilkuset i wymieniają taki sprzęt. Marki te, zamiast samodzielnie kupować sprzęt za gotówkę, bardzo często wybierają właśnie leasing nowych laptopów.

Firmy leasingowe dostarczają korporacjom nowe laptopy, które spełniają ich wymagania, a dana firma czy korporacja użytkuje je przez okres 2-3 lat. Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne, gdyż dana korporacja płaci miesięczne raty leasingowe, zamiast wydawać jednorazowo bardzo dużą sumę pieniędzy. Po okresie 2-3 lat, kiedy leasing się kończy, dana korporacja zwraca laptopy firmie leasingowej i pobiera nowe — rozpoczynając kolejny cykl. Laptopy te są już nowszej generacji, mają większą wydajność i spełniają wszystkie wymogi danej dużej firmy, która może skorzystać ponownie z dobrego sprzętu.

Laptopy poleasingowe, które po dwóch latach użytkowania zostały zwrócone do firmy leasingowej, są przez takie firmy sprzedawane. Firmy leasingowe sprzedają je bezpośrednio do sklepów internetowych, firm IT czy marek zajmujących się e- handlem elektroniką komputerową. Komputery takie najczęściej mają 2 lub 3 lata. Mogą mieć też różny stan od idealnego po nieco wysłużony z pewnymi usterkami. Są to jednak pełnosprawne laptopy, które ponownie trafiają do użytku — tym razem na rynek otwarty i są sprzedawane prywatnym osobom.

Jak się je przygotowuje w sklepach internetowych i sklepach IT do sprzedaży?

Marki, które odebrały takie laptopy np. sklepy internetowe czy firmy specjalizujące się handlem sprzętem poleasingowym, zajmują się odpowiednio takimi komputerami i przeprowadzają gruntowny ich serwis. Najczęściej otrzymują one całe partie np.kilkudziesięciu laptopów. Komputery takie są dokładnie diagnozowane przy pomocy oprogramowania pod kątem software oraz sprawdzenie fizycznie. Następnie są gruntownie czyszczone i doprowadzone do możliwie jak najlepszego stanu. Systemy operacyjne są zresetowane do ustawień fabrycznych, co oznacza, że laptopy takie mają możliwość konfiguracji nowego użytkownika i działają tak samo, jak te zakupione w sklepie i uruchamiane pierwszy raz. Firmy zajmujące się serwisem takich komputerów wymieniają uszkodzone części, dodają nowe komponenty i ogólnie przygotowują komputery do sprzedaży.

Ważnym elementem jest klasyfikacja laptopów poleasingowych. Same klasy mogą mieć różne nazwy, ale ogólnie podczas klasyfikowania ocenia się ich stan i spisuje się dla każdego modelu wszystkie usterki. Mogą być to np. rysy na obudowie, większe uszkodzenia czy konkretne defekty jak niedziałające gniazdo usb. Tak dokładnie opisane, serwisowane i przygotowane komputery, poszczególne firmy wystawiają na sprzedaż jako laptopy poleasingowe. Właśnie z takimi komputerami spotykamy się na rynku i takie komputery widzimy np. wystawione przez sklepy komputerowe w galeriach handlowych czy w e-sklepach. W zależności od danej firmy czy sklepu, laptopy poleasingowe posiadają gwarancję oraz okres na możliwy zwrot urządzenia.

Gdzie możemy je kupić?

Laptopy poleasingowe kupić można w wielu miejscach. Pierwszym ich są stacjonarne sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych czy w miastach. Często sprzedają je też serwisy komputerowe i sklepy IT. W miejscach takich możemy porozmawiać ze sprzedawcą oraz obejrzeć konkretny model sprzętu osobiście. Drugim miejscem, gdzie są sprzedawane takie laptopy, są sklepy internetowe z komputerami. Najczęściej mają one specjalną zakładkę komputerami i sprzętem tego typu, gdzie możemy zapoznać się z ofertą poszczególnych laptopów. W sieci działają również firmy specjalizujące się jedynie w sprzedaży laptopów poleasingowych. Są to najczęściej profesjonalne serwisy zatrudniające specjalistów. Jeśli wybierzemy renomowaną firmę z dużą ilością dobrych opinii, będziemy mogli kupić okazyjnie ciekawy laptop używany.

Jakie plusy mają takie laptopy?

Laptopy używane takiego typu mają wiele plusów. Pierwszym z nich jest fakt, że są one dokładnie serwisowe przed sprzedażą i przeglądane przez specjalistów. W porównaniu do zakupu laptopów używanych od osób prywatnych, jest to bardzo duża korzyść. Dzięki temu nie musimy obawiać się wystąpienia usterek w krótkim czasie po zakupie i mamy pewność, że zostały również odpowiednio przygotowane do długiego użytkowania.

Bardzo często możemy też spotkać się z udzielaniem rocznych czy dwuletnich gwarancji na tego typu komputery, co jest bardzo komfortową sytuacją. Sam sprzęt nie jest też sprzętem najstarszym. Dwuletnie lub trzyletnie komputery uzupełnione o nowe podzespoły mają przeważnie dobrą konfigurację sprzętową oraz umożliwiają pracę bez kompromisów czy na wielu programach. Same komputery często są też z wyższej półki jakościowej, gdyż korporacjom zależy na dostarczaniu najlepszego sprzętu swoim pracownikom.

Komputery takie są modelami sprawdzonymi i o dobrej opinii, gdyż duże firmy nie używają laptopów bezmarkowych, a przy zamawianiu konkretnych modeli dokładnie wybierają te najlepsze. Plusem, który będzie ważny szczególnie dla osób o usposobieniu ekologicznym, jest to, że kupując taki komputer pomagamy chronić nasze środowisko i zapobiegamy wyrzucaniu dobrego sprzętu. Ważną kwestią, która również jest korzystna, jest cena takich komputerów. Laptopy poleasingowe są sprzedawane w hurcie, wystawiane często z małą marżą i mają atrakcyjne ceny. W cenie używanego laptopa możemy otrzymać często lepszy sprzęt niż przy zakupie od prywatnej osoby oraz który ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Dodaj komentarz