Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Lokata bankowa jest jednym ze sposobów inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby zyskać jak najwięcej.

Na jak długo?

Wybierając najkorzystniejszą lokatę dla siebie, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak długo powinna ona trwać. Nie jest z pewnością tajemnicą dla nikogo, że długoterminowe lokaty są zazwyczaj wyżej oprocentowane.

Wybór taki niesie jednak za sobą niekorzystne konsekwencje. Lokata działa w ten sposób, że jeżeli zostanie przerwana przed wyznaczonym terminem, to odsetki nie zostaną naliczone. Nigdy nie wiemy, czy przykładowo za rok nie będziemy potrzebować sporej sumy pieniędzy i będziemy musieli wziąć ją z lokaty. Wtedy nic się nie zarobi. Lokaty krótkoterminowe są więc bezpieczniejsze.

Odnawialna czy nieodnawialna?

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć jest to, czy decydujemy się na lokatę odnawialną, czy nieodnawialną. Lokata odnawialna działa w ten sposób, że po upływie określonego terminu jest wraz z odsetkami, albo bez nich przedłużana na taki sam okres czasu. Lokata nieodnawialna z kolei charakteryzuje się tym, że po upłynięciu terminu, pieniądze wraz z odsetkami są przelewane na konto.

Pierwsza z opcji jest z pewnością wygodna, ponieważ nie trzeba martwić się o samodzielne przedłużanie lokat. Banki jednak często to wykorzystują. To, że założyliśmy lokatę na atrakcyjnym, często promocyjnym oprocentowaniu, nie oznacza, że po przedłużeniu będzie ona tak samo korzystna. Promocje oferowane przez banki zazwyczaj są jednorazowe. Jeżeli więc lokata przedłuży się bez naszej wiedzy, to może się okazać, że nic na niej nie zarobimy. W momencie wygaśnięcia lokaty nieodnawialnej można poszukać atrakcyjniejszej oferty nawet w innym banku.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe nie zmieni się w trakcie okresu ważności lokaty. Oprocentowanie zmienne z kolei jest uzależnione od banku i stóp procentowych wyznaczanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeżeli proponowane, aktualne oprocentowanie banku jest bardzo korzystne, to warto wybrać pierwszą z opcji i nie martwić się tym, że może stać się mniej korzystne wraz z upływem czasu. Jeżeli jednak proponowane oprocentowanie lokat nie jest korzystne, to lepiej zdecydować się na zmienne. Zawsze istnieje szansa, że wzrośnie w trakcie trwania umowy.

Konsekwencje zerwania lokaty

Bardzo ważne przy wyborze lokaty bankowej jest zwrócenie uwagi na konsekwencje jej zerwania. Najlepsze lokaty to takie, które po ich zerwaniu oferują chociaż część zdobytych odsetek. Nigdy przecież nie wiadomo, czy w przyszłości ulokowane pieniądze nie będą potrzebne. Nie byłoby dobrze, jeśli po roku trwania lokaty, nic by się za nią nie dostało z racji wcześniejszego jej zerwania.

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest najważniejszym na co trzeba tak naprawdę zwrócić uwagę wybierając lokatę. Im wyższe, tym więcej można zarobić na inwestowaniu oszczędności. Dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretny bank, warto przejrzeć możliwie jak najwięcej ofert i dopiero zdecydować, która będzie najbardziej korzystna. Warto również szukać lokat promocyjnych, które zazwyczaj są krótkoterminowe i bardzo wysoko oprocentowane. Można na nich zarobić najwięcej.

Dodaj komentarz