Sprzęt wzięty w leasing – jakie są z tego korzyści?

Prowadząc firmę nie da się uniknąć wydatków. W zależności od tego czym się nasza firma to te wydatki mogą być mniejsze lub większe. Trudno tutaj jednoznacznie przedstawić koszty, jaki musi ponosić każdy pracodawca. Jednak jest pewien wydatek, który ponosi obecnie praktycznie każdy pracodawca. Mowa tutaj o wydatkach związanych z zakupem sprzętu komputerowego. Trudno w tych czasach wyobrazić sobie nie tylko prowadzenie firmy, ale również normalne życie bez dostępu do komputera, Internetu, drukarek i całej masy innego sprzętu komputerowego, który w zasadzie bez przerwy nam towarzyszy. Czy przedsiębiorca musi za własny kapitał opłacać wydatki związane z zakupem takowego sprzętu? Otóż okazuje się, że niekoniecznie!

 

Korzystny leasing sprzętu komputerowego

 

Z czym może kojarzyć się słowo „leasing”? Zdecydowanie najczęściej gdy słyszymy tę frazę to kojarzy nam się ona z leasingowaniem samochodów. Informacje o tym już były zamieszczane na tej stronie. Jednak dziś nie o tym chcemy opowiedzieć. Leasing dotyczyć może również sprzętu komputerowego. Na tą chwilę leasingowaniem sprzętu komputerowego zaczynają zajmować się już naprawdę spore firmy komputerowe działające w Polsce. Jakie korzyści daje leasing sprzętu komputerowego? Jest tego mnóstwo! Przykłady:

– mniejsze koszty przy zakładaniu firmy,

– możliwość odliczenia całej kwoty od podatku,

– szybka dostawa sprzętu do siedziby naszej firmy,

– często bezpłatny serwis leasingowanego sprzętu.

Wypożyczając sprzęt komputerowy można odliczyć VAT, a resztę wpisać sobie w koszty prowadzenia działalności. Dzięki temu można naprawdę sporo oszczędzić i wielu przedsiębiorców zdążyło się już osobiście o tym przekonać.

Jakie urządzenia można leasingować?

W zależności od firm możemy wziąć w leasing najróżniejszy sprzęt. Działają w Polsce takie firmy, które leasingują jedynie laptopy lub też zestawy komputerowe, w skład których wchodzi monitor, klawiatura, mysz i oczywiście jednostka centralna. Jednak coraz więcej graczy na rynku sprzętu komputerowego oferuje leasing:

– komputerów PC,

– laptopów,

– tabletów,

– drukarek,

– skanerów i urządzeń wielofunkcyjnych,

– telefonów komórkowych.

Gdy dopiero rozpoczynamy naszą działalność na rynku i dostrzegamy, że nasz kapitał szybko się kurczy to nie musimy od razu decydować się na zakup drogich urządzeń, do jakich zaliczają się komputery. Dzięki leasingowi oszczędność może być wręcz ogromna.

Jak wygląda proces wypożyczania sprzętu komputerowego?

Pierwszym krokiem, jaki wykonać musi osoba zainteresowana leasingowaniem sprzętu komputerowego jest znalezienie i wybranie urządzeń, które ją zainteresują. Następnym krokiem jest złożenie wniosku, w którym opisujemy to, jakim urządzeniem czy grupą urządzeń jesteśmy zainteresowani. Na podstawie naszego wniosku sporządzana jest umowa leasingowa, którą należy dokładnie przeczytać i podpisać jeśli wszystkie zawarte punkty są dla nas jasne. Następnym, a zarazem ostatnim już punktem jest odebranie sprzętu. W przypadku gdy decydujemy się na leasing na odległość to sprzęt zostanie dostarczony nam przez firmę kurierską. Proste prawda? Formalności przy leasingowaniu jest naprawdę bardzo mało. Natomiast otrzymanych korzyści jest wręcz mnóstwo. Małe firmy, które dopiero raczkują na rynku i powoli wybijają się w trudnym świecie biznesu mogą dzięki leasingowi nieco torować sobie drogę do sukcesu.

Nie da się ukryć, że sprzęt komputerowy nie zalicza się do najtańszych. Nawet gdy prowadzimy małą firmę to jednak musimy posiadać w niej przynajmniej kilka komputerów, drukarek i innych urządzeń zaliczanych do sprzętu komputerowego. Analizując ceny rynkowe można dostrzec, że takowe urządzenia tanie nie są. Leasingując je można więc sprawić, że w naszym firmowym budżecie zostanie naprawdę sporo gotówki. Zależnie od warunków zawartej umowy leasingowej może być tak, że spłacanie opłat leasingowych będzie realizowane każdego miesiąca lub też kwartalnie.

Rodzaje leasingu w przypadku sprzętu komputerowego

Obecnie wyróżnia się w zasadzie dwa rodzaje jeśli chodzi o leasing sprzętu komputerowego. Warto zastanowić się nad leasingiem operacyjnym, który obecnie uznawany jest za najbardziej popularną formę leasingowania. To, czym bez wątpienia się on wyróżnia to prostota księgowania oraz bardzo duże korzyści podatkowe. Nic więc dziwnego w tym, że jest to tak często wybierana forma leasingu. W przypadku tej opcji leasingowania jest tak, że kupujący systematycznie spłaca raty leasingowe. Natomiast po upływie terminu leasingowania możliwe jest odkupienie sprzętu za naprawdę niską cenę. Drugim rozwiązaniem jest leasing finansowy. W jego przypadku jest nieco inaczej. Otóż tutaj przedsiębiorca od razu otrzymuje fakturę na całą kwotę dotyczącą leasingowania. W związku z tym może on łatwo odpisać sobie tę kwotę od podatku oraz wpisać ją w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Z reguły jest tak, że firmy leasingujące sprzęt komputerowy w przypadku leasingu finansowego udostępniają tę opcję z terminem od 12 do 24 miesięcy.

Dodaj komentarz