Leasing dla rolników

Dużo się ostatnio mówi na temat rolnictwa w naszym kraju. Młode osoby zaczynają chętniej inwestować w tę właśnie branżę. Nie da się jednak ukryć, że rolnictwo to naprawdę ciężki kawałek chleba. Sporo jest tutaj czynników, które mogą bardzo szybko przekreślić całoroczny dorobek rolnika. Dodatkowo nie da się prowadzić upraw czy hodować zwierząt bez posiadania specjalnego sprzętu. Czy młody rolnik musi decydować się na jego kupno? Okazuje się, że niekoniecznie.

Wypożyczanie maszyn rolniczych

Jednym z pojazdów, które w rolnictwie muszą być wykorzystywane bardzo często są oczywiście ciągniki. W tych czasach każdy rolnik chce posiadać ciągnik w nowoczesnym wydaniu. Takie maszyny mogą czasami kosztować tyle co mieszkanie w mieście. Żeby nieco wspierać młodych rolników zaczęto oferować im atrakcyjne oferty leasingu. Mówiąc na temat leasingu trzeba wspomnieć, że można podzielić go na dwie grupy. Są nimi:

– Leasing pośredni,

– Leasing bezpośredni.

Najczęściej słyszy się na temat leasingu pośredniego. Polega on na tym, że przedsiębiorca czy rolnik wypożycza sprzęt od firmy leasingowej. Jest ona więc pośrednikiem pomiędzy nami a innym podmiotem, który udostępnia sprzęt. Firmy leasingowe w tym przypadku utrzymują się z prowizji. Natomiast leasing bezpośredni polega na wypożyczaniu sprzętu bezpośrednio od tego drugiego podmiotu. Mogą nim być przykładowo producenci sprzętu. Leasing bezpośredni pod względem finansowym może być dla nas o wiele bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Leasing operacyjny dla rolnika

Na tę chwilę najbardziej popularną opcją jest leasing operacyjny. Odbywa się on w taki sposób, że przedsiębiorca korzystający ze sprzętu pozyskuje go na zasadzie wynajmu lub dzierżawy. Na czas trwania umowy leasingowej sprzęt jest do dyspozycji rolnika. W przypadku leasingu operacyjnego ustalana jest też cena za wypożyczany sprzęt. Rolnik może się więc zdecydować na zapłatę tej ceny po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej. Wówczas to on staje się jedynym właścicielem sprzętu, z którego do tej pory korzystał na zasadzie wynajmu.

Leasing finansowy – jakie daje korzyści?

Drugim rodzajem leasingu jest leasing finansowy. Różni się on jedynie w pewnych kwestiach od leasingu operacyjnego. Tutaj chodzi o to, że osoba wypożyczająca sprzęt staje się jego pełnoprawnym nabywcą wraz z dokonaniem zapłaty za ostatnią ratę. Można więc powiedzieć, że leasing finansowy jest czymś zbliżonym do kredytu. Po prostu sukcesywnie spłacamy sprzęt, który może być przez nas cały czas używany. W przypadku leasingu operacyjnego jest tak, że jest on traktowany jako usługa. W związku z tym zupełnie inaczej wygląda kwestia dotycząca opodatkowania. Usługi są wyżej opodatkowane przez co przedsiębiorca czy rolnik musi zapłacić więcej. Natomiast w leasingu finansowym jest tak, że wypożyczany sprzęt jest traktowany w świetle prawa jako towar. Z tego powodu oprocentowanie jest znacznie niższe i tym samym leasing się bardziej opłaca.

ZOBACZ TEŻ: Jakie korzyści daje sprzęt w leasingu?

Jakie sprzęty podlegają leasingowi?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Tutaj sporo zależy od tego z usług jakiej firmy leasingowej korzystamy. Jedna firma może wypożyczać jedynie ciągniki rolnicze, a inna może udostępniać nam także pług, glebogryzarkę czy siewnik. Warto więc wcześniej zastanowić się nad tym jakiego sprzętu dokładnie potrzebujemy. Może się bowiem okazać tak, że bardziej opłacalne będzie dla nas podpisanie umów leasingowych w jednej firmie, która może jednocześnie wypożyczać nam sporo różnych maszyn rolniczych, których będziemy używać każdego dnia.

Dodaj komentarz