Nowy Polski Ład – wpływ na przedsiębiorców

Każdy kto, chociaż w małym stopniu śledzi to co dzieje się na polskiej scenie politycznej ten zapewne zdążył już usłyszeć na temat projektu ustawy nazywanej Polskim Ładem. Jest to projekt ustawy, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Hmm… Jednak z czym to się wiąże?

O wielu kwestiach dotyczących Polskiego Ładu nie usłyszymy w telewizji. Tam możemy dowiedzieć się jedynie, że jest to projekt mający na celu usprawnienie działania systemu podatkowego w Polsce. Nikt natomiast nie wspomni w jak dużym stopniu te zmiany uderzą w przedsiębiorców.

Więcej szkód czy korzyści? 

Generalnie idea powstania Polskiego Ładu sama w sobie nie jest zła. Jednak niesie ona za sobą dość poważne konsekwencje. Przedsiębiorcy mogą w bardzo dużym stopniu odczuć zmiany po 1 stycznia 2022 roku gdy te zmiany zaczną być wprowadzane. Przykładem może być, chociażby leasing samochodów. Do tej pory bywało i w sumie ciągle jest tak, że samochód finansowany przez leasing operacyjny wykupujemy do majątku prywatnego. Po prostu odbywa się to w taki sposób, że raty wykupu są opłacane prywatnie co ostatecznie przenosi własności samochodu na osobę fizyczną. Natomiast jeśli po jakimś czasie od zakupu pojazdu zdecydujemy się na odsprzedaż samochodu to nie będziemy ponosić kosztów podatkowych takich jak VAT czy PIT. Tak jeszcze jest i tak było…

…W najbliższej przyszłości ma się to zmienić. Wedle zaprezentowanej ustawy (o ile projekt zostanie ostatecznie przegłosowany) to będziemy musieli ponosić koszty dotyczące podatku dochodowego oraz podatku VAT również w przypadku gdy osobiście nabędziemy poleasingowy samochód. Tyczy się to oczywiście tych osób, które wcześniej raty leasingowe opłacali w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i dokonywali wliczania tych wydatków w koszty prowadzenia firmy. 

Inna metoda szacowania wartości pojazdu 

Przez wiele lat panowała zasada, że skoro wykupiliśmy samochód do majątku prywatnego za ostatnią ratę to będzie on wart tyle wynosiła wysokość tej raty. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu również na tej płaszczyźnie ma dokonać się zmiana. Dokładnie będzie to wyglądało tak, że jako osoba wykupująca pojazd leasingowany będziesz musiał zapłacić podatek VAT od rynkowej wartości pojazdu, czyli de facto od realnej wartości pojazdu. Cena rynkowa brana pod uwagę będzie tyczyła się ceny pojazdu w chwili wykupu. Zdaniem specjalistów z Ministerstwa Finansów, takie zmiany mają poprawić działanie systemu podatkowego, a dokładniej to go uszczelnić, aby nie dochodziło do generowania podwójnych kosztów. Trudno powiedzieć jak takie procesy szacowania wartości pojazdów będą przebiegały w rzeczywistym świecie. Wkrótce możemy się o tym jednak przekonać. 

Zobacz więcej o leasingach w tekście Leasingowanie samochodów dla firm.

Ulgi dla przedsiębiorców 

Nowy projekt Polskiego Ładu zakłada jednak również pewne ulgi dla przedsiębiorców. W szczególności mocno odczuwać je będą przedsiębiorcy, którzy inwestują w nowe technologie. W ich przypadku jest największa szansa na załapanie się na świetne ulgi. Przykładem jednej z nich może być ulga na robotyzację. Jeśli jako przedsiębiorca zaczniemy inwestować w automatykę i robotykę w naszym zakładzie to będzie można otrzymać ulgę podatkową, która wygeneruje pewne zyski. A będąc dokładniejszym to sprawi ona, że po prostu mniej pieniędzy będziemy musieli oddać do rządu. Kolejną ciekawą ulgą może być ulga na innowacyjność. Szanse na jej otrzymanie mają te firmy, które wykażą się nieszablonowymi pomysłami i ciekawym, nowym podejściem do dotychczas stosowanych rozwiązań.

Póki co nie wiadomo jeszcze jakiej wysokości będą omawiane tutaj ulgi. Trzeba cierpliwie czekać na to by poznać więcej szczegółów. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych paru miesięcy uchylone zostanie więcej rąbków tajemnicy dotyczącej Polskiego Ładu. Ogólnie rzecz biorąc założenia tegoż ładu nie są złe i nie warto od razu się negatywnie nastawiać na wprowadzane zmiany. Z czasem na pewno sporo kwestii się wyklaruje i niewykluczone, że pojawiają się także nowe pomysły. 

Dodaj komentarz