Ulgi podatkowe a Polski Ład

Zapewne każdy zdążył już usłyszeć o czymś takim jak Polski Ład. Jest to projekt, który w pierwotnym założeniu ma ratować polską gospodarkę po kryzysie. Ubiegły rok mocno dał się we znaki przedsiębiorcom. Wielu z nich musiało nawet zlikwidować zupełnie prowadzone przez siebie firmy. Ci, którym udało się przetrwać ten trudny czas powinni zainteresować się kwestią, jaką jest wspomniany Polski Ład. W szczególności zainteresować się trzeba oferowanymi ulgami podatkowymi.

Co można zyskać dzięki programowi?

Zgodnie z założeniem Polskiego Ładu na tym projekcie zyskać mogą szczególnie te osoby, które inwestują w sport, kulturę oraz naukę. W przypadku tych drugich jest tak, że szczególnie dużo pieniędzy oferowanych jest przedsiębiorcom, którzy stawiają na badania i rozwój. Im bardziej innowacyjne mamy pomysły, tym więcej możemy zyskać. Jeśli posiadamy ciekawy pomysł na biznes to warto pomyśleć o jednoczesnym zakwalifikowaniu się do dwóch projektów. Chodzi o korzystanie z ulg w ramach badań i rozwoju oraz z ulg IP BOX. Przedsiębiorcy czekają również na to jak w praktyce wyglądać będą ulgi dotyczące robotyzacji oraz prototypów.

W przypadku ulg dotyczących badań i rozwoju można będzie sporo zyskać. W szczególności zyskają centra badawcze i rozwojowe. Będą oni mogli odliczać od podatku aż 200% całości kosztów kwalifikowanych. Do tej pory było tak, że można było odliczyć od podatku 150%. W przypadku pozostałych przedsiębiorców możliwe będzie odliczenie 200% kosztów pracowniczych. Na ten moment możliwe jest odliczanie 100% tychże kosztów. Natomiast inne koszty kwalifikowane mogą być odliczone w wysokości 100%.

Ulga dotycząca robotyzacji

Od dawna dostrzec można, że roboty świetnie radzą sobie z wieloma pracami, które do tej pory wykonywane były przez ludzi. Dzięki programowi Polski Ład popularność robotów może być jeszcze większa. W ramach tego programu można będzie starać się o uzyskanie ulgi podatkowej na zautomatyzowanie stanowisk pracy. Kosztami kwalifikowanymi w przypadku robotyzacji są koszty związane z zakupem nowych urządzeń wyręczających ludzi w pracy. Jednak warto podkreślić, że tutaj wliczać się będzie także leasing takowych maszyn. Brzmi ciekawie, prawda? Z pewnością będzie tak, że młodzi przedsiębiorcy sporo zyskają dzięki tym ulgom. Jeśli jednak prowadzimy firmę od dłuższego czasu to warto by było również pomyśleć o zakupie nowych maszyn, które usprawnią pracę w firmie. W efekcie zyskamy podwójnie – nowy sprzęt oraz świetne ulgi. Mówiąc na temat tejże ulgi trzeba też zaznaczyć, że w ramach programu można będzie odliczyć także 50% kosztów kwalifikowanych w przypadku inwestycji związanych z robotyzacją w latach 2022-2026.

Ulgi dotyczące zabytków

Prowadząc działalność gospodarczą w budynku zaliczanym do zabytkowych można będzie również zyskać korzystając z programu Polski Ład. W przypadku opłat na fundusz remontowy można będzie odliczyć 50% kosztów dotyczących wpłat na tenże fundusz. Maksymalnie 50% poniesionych wydatków można będzie również odliczyć w przypadku odrestaurowania starszego budynku, który zaliczany jest do zabytków. To samo tyczyć się będzie konserwacji takowych nieruchomości. Z omawianej tutaj ulgi skorzystać mogą także osoby planujące nabycie zabytkowych nieruchomości. Są tutaj jednak pewne wymogi, których trzeba się trzymać. Chodzi o to, że kwoty odliczyć od podatku można będzie wówczas gdy wejdziemy w posiadanie zabytkowej nieruchomości, ale przy tym będziemy w stanie udowodnić, że wykonaliśmy w budynku jakieś prace konserwacyjne lub też remontowe.

ZOBACZ TEŻ: Jak nowy Polski Ład może wpłynąć na przedsiębiorców?

Ulgi na terminale

Z racji rozwoju cyfryzacji coraz więcej osób rezygnuje z posiadania gotówki w portfelu. Jest ona z powodzeniem zastępowana przez karty debetowe oraz kredytowe. Mnóstwo osób płaci także z użyciem funkcji NFC wbudowanej w telefon komórkowy. Jak to się ma do programu Polski Ład? A no tak, że jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą i jeszcze nie posiadamy własnego terminala to można będzie liczyć na ulgę związaną z zakupem tego urządzenia do firmy.

Dodaj komentarz