Leasingowanie maszyn budowlanych

Marzysz o założeniu własnej firmy? Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z branżą budowlaną remontując stare i budując nowe nieruchomości? Zapewne na początku największym problemem dla Ciebie będzie znalezienie funduszy potrzebnych na zakup niezbędnych maszyn budowlanych. Warto wiedzieć o tym, że obecnie dostrzega się takie problemy u młodych przedsiębiorców i dlatego wiele osób decyduje się na leasing maszyn budowlanych. 

Jakie urządzenia można leasingować? 

W zasadzie to obecnie w leasing wejść może całe mnóstwo maszyn, które są wykorzystywane nie tylko w branży budowlanej. Skoro jednak przy niej pozostajemy to trzeba wspomnieć o tych maszynach, które można wypożyczyć, zamiast kupić. Do takich maszyn zaliczyć można:

  • koparki,
  • ładowarki,
  • spycharki, 
  • dźwigi, 
  • samochody ciężarowe

Wszystko powyższe to sprzęt ciężki, który wykorzystuje się do większych prac budowlanych. Prowadząc własną działalność gospodarczą można też wypożyczać mniejsze urządzenia, które są każdego dnia wykorzystywane na placach budowy. Mowa tutaj o takich urządzeniach jak wiertarki, szlifierki, zacieraczki do gipsu czy betoniarki. 

Dlaczego leasing jest opłacalny? 

Leasing w przypadku przedsiębiorców, którzy dopiero wchodzą na rynek jest podzielony na leasing konsumencki oraz leasing finansowy. Różnic między tymi dwoma rodzajami leasingu jest dość sporo. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że po zakończonym okresie leasingowania możliwe jest wykupienie sprzętu, którego wypożyczanie dotyczyło. Ostatnimi czasy wiele osób przejawia zainteresowanie leasingiem zwrotnym. W tym rodzaju leasingu chodzi o możliwość odsprzedania środka trwałego przez przedsiębiorcę. Podmiotem zakupującym takowy środek trwały jest natomiast leasingodawca, z którym wcześniej mieliśmy podpisaną umowę leasingową, ale właśnie dobiegła ona końca. Rozwiązanie, które zostało tutaj przedstawione jest idealnym wyjściem dla przedsiębiorstw, które dysponują dużą ilością niepotrzebnych środków trwałych, ale przy tym brakuje kapitału obrotowego. Korzystając z leasingu obrotowego można zyskać takowy kapitał, który następnie z powodzeniem przeznaczymy na jakieś nowe inwestycje. 

ZOBACZ TEŻ: W jaki sposób uzyskać wsparcie dla nowych przedsiębiorców?

Jak długo może trwać leasing maszyn budowlanych? 

Tutaj ciężko o jednoznaczną odpowiedź. W zależności od firmy udzielającej leasingu może być tak, że ten maksymalny okres leasingowania będzie dłuższy lub krótszy. Najczęściej jednak spotykać się można z opcją, która pozwala na leasing na okres 84 miesięcy. Jest to bardzo długi czas, który pozwoli nam na rozłożenie skrzydeł w branży. Gdy już się dorobimy to po upływie czasu leasingowania będzie można zrezygnować z tej opcji i zakupić sprzęt za kapitał firmy. Wówczas zakup taki można będzie wliczyć w koszty uzyskania przychodu. 

Co można zrobić po okresie leasingu? 

Gdy zawarta przez nas umowa leasingowa dobiegnie końca to mamy dwie opcje. Pierwsza z nich jest taka, że po prostu kończymy współpracę z leasingodawcą oddając mu sprzęt i spłacając ostatnią ratę. Natomiast drugie rozwiązanie jest takie, że możemy wykupić urządzenie, które do tej pory wypożyczaliśmy. Ceny za takie urządzenia mogą być naprawdę przystępne. W leasingu konsumenckim jest tak, że spłacamy raty kredytu, a ostatecznie otrzymujemy sprzęt w naprawdę przyzwoitej cenie. Natomiast jeśli chodzi o leasing finansowy to mamy tutaj taką sytuację, że przy spłacie każdej kolejnej raty w zasadzie wykupujemy leasingowaną maszynę. W efekcie jest tak, że po zakończeniu okresu leasingowania maszyna przechodzi w pełni w nasze ręce. 

Jako młodzi przedsiębiorcy warto by było rozważyć opcję pozyskiwania maszyn budowlanych czy też różnych pojazdów właśnie na zasadzie leasingu. Z całą pewnością pozwoli to nam na zaoszczędzenie mnóstwa pieniędzy, których na początku prowadzenia działalności gospodarczej z reguły nie ma zbyt dużo. Warto śledzić zmieniające się prawo, analizować możliwe rozwiązania w kontekście pozyskiwania dofinansowania czy też brać udział w licznie realizowanych projektach. Dzięki temu start w przedsiębiorczość będzie o wiele łatwiejszy. 

Dodaj komentarz