Leasing konsumencki i operacyjny bez BIK

Wiadomo, że w życiu czasami popełnia się różne błędy, które mogą mieć konsekwencje przez długi czas. Tak bywa przykładowo w momencie gdy lokujemy pieniądze nie tam gdzie trzeba. Jeśli w prowadzeniu biznesu coś poszło nie tak i musieliśmy zaciągnąć trudny do spłacenia kredyt to będziemy wpisani w rejestr BIK. Co to może oznaczać? Mówiąc w dużym skrócie chodzi o to, że w takim wypadku jesteśmy traktowani jak dłużnicy, którzy są na etapie spłacania zaciągniętego zobowiązania. Przez długie lata firmy oferujące usługi leasingowe nie decydowały się na zawieranie umów z takimi osobami, których dane widnieją we wspomnianym rejestrze. Obecnie jednak istnieje coraz więcej firm, które nie zwracają uwagi na przeszłość osób, z którymi zawierają umowy.

Wypożyczanie samochodów i maszyn rolniczych osobom zadłużonym

Brak możliwości leasingowania pojazdów osobowych, ciężarowych czy sprzętu rolniczego oraz budowlanego osobom będącym na etapie spłacania zaciągniętego zadłużenia był zdecydowanie krzywdzący dla takowych osób. Przykładowo jeśli zaciągaliśmy zobowiązanie długoterminowe to ciążyła na nas swego rodzaju blokada. Jak wiadomo leasing na start dla młodych przedsiębiorców to naprawdę duże wsparcie. Trudno od razu rozpocząć działalność gospodarczą, która będzie przynosiła ogromne zyski jeśli nie zainwestujemy w sprzęt i pojazdy. Dzięki leasingowi mamy obecnie możliwość taniego wypożyczania takich maszyn i dodatkowo istnieje realna szansa na to, że po jakimś czasie taki sprzęt w całości przejdzie w nasze ręce.

W obecnych czasach firm leasingowych z reguły zupełnie nie obchodzi nasza finansowa przeszłość. Kluczowe dla nich jest tylko to, abyśmy w terminie spłacali raty dotyczące leasingu. Oprócz rejestru BIK możemy być także wpisani w Krajowy Rejestr Dłużników, który określany jest trzyliterowym skrótem KRD. We wspomnianym rejestrze widnieją informacje o firmach, które w chwili obecnej zalegają ze spłacaniem zobowiązań zaciągniętych wobec innych firm. W tymże rejestrze znajdują się wyłącznie podmioty gospodarcze. Jeśli zaś chodzi o wspomniany już wcześniej BIK to z nim jest nieco inaczej. Rejestr ten to Biuro Informacji Kredytowej. W rejestrze tym znaleźć można informacje na temat terminowości w spłacaniu rat przez przedsiębiorców. Bardzo często spotykanym błędem jest mylenie rejestru BIK z rejestrem BIG. Skrót tego pierwszego już rozwinięto. Natomiast BIG to Biuro Informacji Gospodarczej. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że w BIG nie umieszcza się jedynie negatywnych informacji. Również znaleźć tam można pozytywne opinie na temat firm, które we właściwym terminie dokonują spłat rat związanych z zaciągniętymi zobowiązaniami. W rejestrze BIK z kolei znajdują się tylko informacje odnośnie przeszłości kredytowej osób fizycznych oraz firm.

ZOBACZ TEŻ: Wsparcie dla rolników – jakie?

Jak długo widniejemy w omawianych rejestrach?

W rejestrach BIK, BIG oraz KRD nie będziemy widnieć wiecznie. Nasze dane będą widoczne przez pewien czas, który jest wyznaczany przez nasze postępowanie. Im bardziej zwlekaliśmy ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań to tym dłużej nasze dane będą widoczne w rejestrach dłużników. Czy jednak musimy się tym przejmować? Pamiętajmy o tym, że nie zawsze jest tak, że obecność w rejestrach to problem. W przypadku leasingu jest tak, że coraz mniej firm zwraca uwagę na nasze ewentualne problemy ze spłacaniem rat.

Leasing dla osób z negatywną przeszłością kredytową

Jeśli konsekwencje zaciągniętych niegdyś zobowiązań ciągną się za nami od długiego czasu to nie oznacza to tego, że zamknięto przed nami furtkę kariery. Firmy leasingowe chętnie zaoferują nam swoje produkty nawet wtedy gdy jesteśmy wciąż w trakcie spłacania zobowiązań. Co dokładnie może leasingować osoba z negatywną przeszłością kredytową? Oto przykłady:

  • samochody osobowe,
  • samochody ciężarowe,
  • sprzęt budowlany,
  • koparki, ładowarki, spychacze,
  • sprzęt komputerowy,
  • i wiele innych.

Długość trwania umowy leasingowej jest zależna od nas, ale oczywiście istnieje górna granica. Warto wiedzieć, że po upłynięciu terminu obowiązywania umowy leasingowej możemy odkupić wypożyczany sprzęt po bardzo korzystnej cenie.

 

Dodaj komentarz