Zmiany w systemie podatkowym w 2022

Z każdym kolejnym rokiem zmienia się sytuacja ekonomiczna w naszym kraju. Wciąż zmieniające się realia na rynku pieniądza sprawiają, że zmianom ulegają kwestie podatkowe. Sporo się mówi, chociażby na temat „Nowego Polskiego Ładu”, który ma wdrożyć wiele zmian w naszym systemie podatkowym. Pod znakiem zapytania stoi obecnie wiele kwestii dotyczących opłat, jakie będą nas dotyczyły w nadchodzącym roku. Po 1 stycznia zmianie ulegnie wiele zagadnień i dziś chcemy je opisać. Warto wiedzieć co nas czeka w nadchodzącym roku podatkowym.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Od 1 stycznia kwota wolna od opodatkowania ma się znacznie zwiększyć. Co to oznacza dla naszych Rodaków? Najłatwiej opisać to w ten sposób, że nasze roczne wynagrodzenie po sumowaniu niekoniecznie będzie przekraczać granicę opodatkowania. Jeśli zmieścimy się w granicy kwoty wolnej od podatku to po prostu więcej naszych pieniędzy zostanie w kieszeni. Podatnicy, których dotknie wspomniana zmiana będą zwolnieni od opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystko wskazuje na to, że Nowy Polski Ład podniesie kwotę wolną od podatku do kwoty porównywanej do tej w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Zabieg ten ma też na celu zatrzymywać masową emigrację naszych Rodaków do zachodniej części kontynentu.

Ulga dla młodych

Kolejną z metod zatrzymywania w kraju młodych osób aktywnych zawodowo jest wprowadzenie ulg podatkowych. Zgodnie z zapiskami w „Nowym Polskim Ładzie” jedną z ulg jest właśnie ulga dla młodych. Dotyczyć ona będzie osób do 26 roku życia. Wspomniana ulga przypisana jest do przychodów, ale jedynie w pewnym zakresie.

Zwolnienie dotyczyć będzie wyłącznie przychodów ze:

  • stosunku pracy,
  • stosunku służbowego,
  • pracy nakładczej,
  • spółdzielczego stosunku pracy.

Wspomniana zmiana dotykać będzie również osób pracujących na umowach zleceniach, które zawierane są z osobami fizycznymi, które prowadzą działalność gospodarczą, osobami prawnymi, jak również jednostkami, które de facto nie mają osobowości prawnej. Polski Ład uwzględnia również ulgi PIT. Tutaj jednak utrzymana została granica uzyskiwanych przez podatnika przychodów. Limit dla osoby do 26. roku wynosi wciąż 85.528 zł. Warto przy tym wspomnieć, że zmianie uległa natomiast wysokość progu podatkowego.

Czy Polski Ład naprawdę przyniesie korzyści?

Nasz artykuł nie ma żadnego podłoża politycznego i nie mamy na celu wychwalanie Polskiego Ładu. Czy jest on korzystny dla młodych oraz tych, którym bliżej już do emerytury? Nie można tego potwierdzić ani też temu zaprzeczyć. Zważając jednak na opiniach specjalistów, którzy są z ekonomią za pan brat i doskonale odnajdują się w przepisach podatkowych można wysnuć jasny wniosek. Otóż ich zdaniem na dłuższą metę wprowadzane zmiany podatkowe wcale na dobre nam nie wyjdą. Każda kolejna zmiana systemu podatkowego sprawia, że znacznie się on komplikuje. Już teraz zrozumienie całego systemu podatkowego, jaki funkcjonuje w naszym kraju to spore wyzwanie. Zdaniem ekonomów, po wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu z tym zrozumieniem będzie jeszcze gorzej.

ZOBACZ TEŻ: Ulgi podatkowe i Polski Ład

Do tego wszystkiego dochodzi inflacja, która niestety rośnie bardzo szybko. Zważając na szybki wzrost cen może dojść do zwiększenia emigracji. Wprowadzane ulgi mają ogólnie temu zjawisku zapobiec, ale czy to się uda to czas pokaże. Obecnie jesteśmy jeszcze przed wprowadzeniem planowanych zmian. W związku z tym możemy bazować jedynie na symulacjach oraz na swego rodzaju przepowiedniach wypowiadanych przez specjalistów z branży podatkowej.

Dodaj komentarz