Zmiany w wynagrodzeniach i gospodarce w 2022 cz. 1

Nadchodzący rok 2022 niesie ze sobą szereg najróżniejszych zmian w polskim prawie. Zmieni się naprawdę sporo i praktycznie każdego z nas te zmiany dotkną w jakimś stopniu. W połowie listopada 2021 prezydent Polski podpisał ustawę, która wprowadza w życie program restrukturyzacyjny zwany Nowym Polskim Ładem. Program ten ma na celu podniesienie polskiej gospodarki z pogłębiającego się kryzysu. Zmiany związane będą głównie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Również zwykli pracownicy odczuwać będą reformy wprowadzone wraz ze wspomnianym przed chwilą projektem. Pierwsze zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia.

Szereg zmian w gospodarce

Jedną z poważniejszych zmian, która z pewnością dotknie wielu z nas jest wzrost kwoty wolnej od podatku. Do tej pory tak kwota była tak niska, że naprawdę trzeba by się mocno starać, aby nie doprowadzić do jej przekroczenia. Wynosiła ona bowiem jedyne…8 000 zł. Jest to oczywiście kwota dotycząca dochodów w skali roku. Natomiast Polski Ład ma doprowadzić do zwiększenia tej kwoty do 30 000 zł. Wciąż może nie jest to bardzo duża kwota, ale jednak sporo osób może dzięki temu wzrostowi zyskać.

Zmiana zasad obliczania wartości majątku prywatnego wnoszącego do firmy

Zakładając, że zaczynamy się rozwijać w sferze przedsiębiorczości i wnosimy do firmy jakiś majątek prywatny to obecnie zasada obliczania jego wartości będzie zupełnie inna nich dotychczas. Do tej pory wyglądało to tak, że majątek był obliczany, a dokładniej rzecz ujmując przedstawiany jako kwota na fakturze. Przykładowo jeśli do firmy wnosimy prywatny samochód, na którego zakup otrzymaliśmy fakturę to wartość wnoszona do firmy jest wartością z tejże faktury. Od roku 2022 będzie to wyglądało w taki sposób, że kwota majątku będzie obliczana na podstawie analizy cen rynkowych w danym momencie.

ZOBACZ TEŻ: Jakie zmiany w systemie podatkowym 2022 na nas czekają?

Płatności bezgotówkowe

To, co bez wątpienia sporo zmieni w świecie biznesu to wymuszone przechodzenie na płatności bezgotówkowe. Nie oznacza to tego, że z dnia na dzień nagle zniknie gotówka z obiegu. Chodzi o coś zupełnie innego. Mianowicie do tego momentu żadna z firm nie miała narzucanego obowiązku posiadania terminali do realizowania płatności zbliżeniowych. Ktoś, kto prowadził mały osiedlowy sklep mógł po prostu obsługiwać klientów przyjmując pieniądze i wypłacając im resztę w gotówce. Natomiast wraz z nadchodzącym rokiem to ulegnie zmianie. Każdy posiadacz kasy fiskalnej, który prowadzi działalność sprzedażową będzie musiał posiadać terminal. Dzięki niemu można będzie płacić kartą debetową, kredytową lub telefonem. Dodatkowo możliwe będą płatności z użyciem BLIKa lub też Google Pay i Apple Pay.

Kasa fiskalna połączona z terminalem

Samo łączenie kas fiskalnych z terminalami to nic nowego i z oczywistych względów jest to wymagane. Jednak wraz z nadchodzącym rokiem trzeba spodziewać się tego, że zajdzie konieczność łączenia kas fiskalnych i terminali z kasami w wersji online. Chodzi o to żeby współpraca przedsiębiorców z Urzędami Skarbowymi była transparentna. Kasy fiskalne online pozwalają na szybką komunikację przedsiębiorstwa ze wspomnianym urzędem. Dzięki nim przekazywany jest między innymi Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Przewidziane liczne ulgi

Wraz z wprowadzeniem Nowego Polskiego Ładu przewiduje się również wiele ulg dla podatników. Jedną z nich może być, chociażby ulga na powrót. Jest to taki typ ulgi, który przysługuje osobom powracającym do kraju z emigracji. Ulga ta ma na celu zachęcanie naszych rodaków do powrotu. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest tutaj to, aby podatnik przez przynajmniej trzy ostatnie lata nie posiadał stałego miejsca zamieszkania na terenie naszego kraju. W związku z tym rzeczona ulga nie będzie przysługiwała wszystkim pracującym za granicą. Jednak dzięki niej można będzie sporo zyskać. Oprócz tej ulgi przewiduje się również wiele innych, które mogą pozwolić nam na zatrzymanie gotówki w naszym portfelu. Zmiany w związku z Polskim Ładem będą wprowadzane sukcesywnie już od samego początku roku.

 

Dodaj komentarz