Zmiany w wynagrodzeniach i gospodarce w 2022 cz. 2

Z poprzedniego artykułu dowiedzieliśmy się już tego, że nasz Rząd planuje wprowadzić szereg zmian w naszej krajowej gospodarce. Plan tych zmian nazywany jest Nowym Polskim Ładem, który będzie sukcesywnie wdrażany od przyszłego roku. Z całą pewnością o tym programie usłyszymy bardzo często z tego powodu, że dotyka on różnych sfer gospodarki. W jakimś sensie dotknie on każdego z nas. Zmiany związane będą między innymi z wysokością stawek za ubezpieczenie zdrowotne. Takie składki odprowadza każdy, kto wykonuje pracę na etacie.

Zmiana składek zdrowotnych

Od jakiegoś czasu sporo się słyszy o możliwości podniesienia stawek zdrowotnych. Owszem takie podwyżki są przewidywane, ale jedynie w niektórych przypadkach. W nadchodzącym roku składki zdrowotne będą obliczane od dochodu, ale jedynie w przypadku opodatkowania na zasadzie skali podatkowej. Taki system obliczania wysokości składek zdrowotnych będzie miał również zastosowanie w przypadku podatku liniowego oraz podatku dla ryczałtowców.

Zmniejszenie stawek podatkowych dla przychodów ewidencjonowanych

Świetną wiadomość mamy dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Mianowicie zmianie ulegnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W nadchodzącym roku stawki ryczałtu będą obniżane dla osób wykonywujących pracę w konkretnych branżach. Przykładem może być tutaj, chociażby branża IT. W jej przypadku dojdzie do zmniejszenia ryczałtu na wysokość 12%. Taką stawką będą więc mogli posługiwać się przedsiębiorcy z tej branży. Kolejnym przykładem mogą być, chociażby architekci, których dotyczyć będzie wkrótce stawka wynosząca 14%. Warto też wspomnieć o takiej kwestii, że zmianie ulegną sprawy związane z najmem prywatnym. Od 1 stycznia 2022 będzie tak, że osiągając przychód z tytułu wynajmowania nieruchomości będziemy się mogli rozliczać jedynie na zasadzie ryczałtu.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w wynagrodzeniach – część 1

Likwidacja karty podatkowej

Również z dniem 1 stycznia 2022 roku dojdzie do wprowadzenia zmian odnośnie karty podatkowej. Nowi podatnicy nie będą już mogli rozliczać się w oparciu o tę kartę. Trzeba jednak zaznaczyć, że wcale to nie oznacza całkowitego usuwania kart podatkowych z rynku. Na ich podstawie wciąż rozliczać się będą mogli przedsiębiorcy, którzy przez wcześniejsze lata wybierali właśnie tę formę rozliczania. Dla wielu osób karty te są naprawdę wygodnym rozwiązaniem i słyszy się opinie o niezbyt chętnym rezygnowaniu z tego rozwiązania.

Co z leasingiem samochodów od 2022 roku?

Leasing samochodów w myśl obecnie funkcjonującego prawa pozwala przedsiębiorcy na wykupienie samochodu po tym gdy już przestanie obowiązywać umowa leasingowa. W nadchodzącym roku nic się w tej kwestii nie zmieni. Jednak zmiany dotkną innej sfery. Mianowicie chodzi o wykupienie leasingowanego pojazdu z przeznaczeniem na cele prywatne. Tylko do końca bieżącego roku można będzie skorzystać z ulgi podatkowej, która dotyczy wykupienia pojazdu. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na wykupienie leasingowanego auta osobowego, ciężarówki czy innej maszyny do końca roku 2021 to możliwe będzie zwolnienie z podatku dochodowego. Konieczne będzie tylko odczekanie 6 miesięcy.

Jeśli więc zdecydujemy się na wykupienie pojazdu leasingowanego z przeznaczeniem do celów prywatnych po 1 stycznia 2022 to będzie tak, że zwolnienie z podatku przysługiwać nam będzie najwcześniej po sześciu latach. Liczy się tutaj okres zapoczątkowany dniem wykupu pojazdu. Warto by było się więc zastanowić już teraz czy wykupienie auta w tym momencie nie będzie dobrym pomysłem.

Podsumowując…

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw związane z wprowadzaniem Nowego Polskiego Ładu trzeba stwierdzić, że niektóre osoby dość mocno zmiany odczują i niekoniecznie będą to zmiany na lepsze. Dodatkowo nie pomoże w całej sytuacji stale rosnąca inflacja. Plan uzdrowienia polskiej gospodarki z pewnością początkowo wprowadzi spore zamieszanie w naszym świecie, ponieważ system podatkowy zostanie w dużym stopniu przekształcony. Na rzetelniejszą ocenę omawianego tutaj planu trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Dodaj komentarz