Leasing w przypadku młodych przedsiębiorców

Młode osoby coraz częściej marzą o założeniu własnej działalności gospodarczej. Brak odpowiedniego doświadczenia często stanowi problem w przypadku załatwiania różnych formalności. Dodatkowo problemem bywa młody wiek przedsiębiorcy. Przez niektóre instytucje finansowe taka osoba jest postrzegana jako niepewny gracz na rynku. 

Przykładem jednej z instytucji finansowych, które niekoniecznie ufają młodym przedsiębiorcom są niektóre towarzystwa leasingowe. W dzisiejszych czasach większość takowych towarzystw bez większego problemu wypożycza samochody czy inny sprzęt młodym inwestorom. Jednak są i takie przypadki, gdzie konieczne bywa wzbudzenie zaufania.

Jak towarzystwa leasingowe podchodzą do młodych przedsiębiorców?

Kiedy jesteśmy uznawani za młodego przedsiębiorcę? Otóż zdecydowanie najczęściej spotykaną granicą jest wiek 25 lat. Osoby poniżej tego wieku są pełnoprawnymi obywatelami, ale jednak w niektórych przypadkach takim osobom nie ufa się w pełni. Czy to oznacza, że osoby poniżej 25 roku życia nie mają szans na wypożyczanie sprzętu od firm leasingowych? Nic podobnego!

Osoba traktowana jako młody przedsiębiorca może ponosić wyższe opłaty wstępne. Mogą one wynosić około 25 do 30% ceny przedmiotu leasingu. Kolejną kwestią, z jaką możemy się spotkać w przypadku chęci wypożyczania samochodów czy innego sprzętu przez osoby młodsze jest konieczność poręczenia. W zupełności wystarczy, że za nami poręczą, chociażby rodzice, którzy nie mają złej historii kredytowej.

ZOBACZ TEŻ: Leasing w czasie Polskiego Ładu – na co zwrócić uwagę?

Rodzaj działalności gospodarczej a leasing przez młodych

Ciekawą kwestią jest też to, że niektóre z firm leasingowych zwracają też uwagę na charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez potencjalnego leasingobiorcę. Trudno jednoznacznie powiedzieć, w jakich branżach jest łatwiej a jakich trudniej otrzymać zielone światło w kwestii leasingu. Na pewno towarzystwa leasingowe przychylniej popatrzą na osoby, które prowadzą swoją działalność już od jakiegoś czasu. Im bogatszą historię w biznesie posiadamy, tym większe są nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby o leasing.

Większym uznaniem darzone są obecnie także te firmy, które mają większy potencjał lub też zajęły się czymś, co wydaje się innowacyjne i przyszłościowe. Dla przykładu można powiedzieć, że łatwiej o leasing przez osoby działające na rynku odnawialnych źródeł energii od przedsiębiorców, którzy oferują dobrze nam znane usługi, ale w małym zakresie. Ma również znaczenie to, co dokładniej chcesz leasingować. Tej kwestii poświęcimy jednak osobny akapit w tym artykule.

 

Ma znaczenie co wypożyczasz

Firmy leasingowe dokonują już wstępnej oceny potencjalnego leasingobiorcy po tym co dokładnie ma być przedmiotem wypożyczania. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą na rynku budowlanym i chcemy leasingować koparkę czy ładowarkę to wypadamy korzystnie w oczach towarzystwa leasingowego. Natomiast zdarzają się też przypadki chęci wypożyczania szybkich samochodów sportowych lub też motocykli. W takim przypadku rodzi się wątpliwość co do zasadności wypożyczania tego typu pojazdów. Nie oznacza to jednak odrzucenia naszego wniosku o leasing.

 

Ze statystyk wynika, że najczęściej leasingowanym dobrem są samochody osobowe. Równie często można spotkać się z leasingiem koparek, ciężarówek, wózków widłowych czy innych pojazdów wykorzystywanych na placach budowy czy w hurtowniach i magazynach. Nieco rzadsze, ale wciąż bardzo popularne jest wypożyczanie sprzętu komputerowego. Głównie chodzi o same komputery, monitory, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne.

 

Dodaj komentarz