O czym musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingowej?

Leasing samochodów osobowych czy ciężarowych jest niezwykle wygodną opcją dla przedsiębiorców. Na naprawdę korzystnych warunkach możesz wypożyczyć sprzęt, który będzie Ci świetnie służył i pomagał w rozwoju swojej działalności. Istnieją jednak takie kwestie, których nie możesz bagatelizować podpisując umowę leasingową. Wiadomo, że należy bardzo skrupulatnie ją przeczytać. Mogą być tam jednak też zawarte takie kwestie, które nie są dla nas oczywiste na pierwszy rzut oka. 

Wybór leasingu 

Na chwilę obecną w kwestiach związanych z leasingiem sporo się zmienia i wynika to w dużym stopniu z wprowadzania Polskiego Ładu. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono wiele zmian, które dotknęły również kwestii dotyczących leasingu. Obecnie przedsiębiorca, decydując się na taką opcję ma do wyboru dwa rodzaje leasingu. Mowa tutaj o leasingu operacyjnym oraz finansowym. Pierwszy z tutaj wymienionych to leasing traktowany jako usługa. Koszty dotyczące amortyzacji wypożyczanego pojazdu w takim wypadku należą do właściciela. Nie jest nim leasingobiorca, a firma, która wypożycza nam pojazd. My jako przedsiębiorcy możemy natomiast odliczyć podatek VAT. Do tego niezbędne będzie posiadanie faktur za raty leasingowe, które powinniśmy otrzymywać od leasingodawcy.

ZOBACZ TEŻ: Jak korzystnie wypożyczyć sprzęt komputerowy?

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Niewątpliwą zaletą leasingu operacyjnego jest to, że przedsiębiorca może dokonać wykupu wypożyczanego samochodu od firmy, która nam ten pojazd udostępniała. Można dokonać wykupu zarówno na osobę prywatną jak i na firmę. W przypadku leasingu finansowego sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj jest tak, że spłacanie każdej kolejnej raty powoduje wykupienie samochodu czy innego pojazdu, który wypożyczamy. Czas trwania umowy leasingowej w wersji finansowej jest dobierany w taki sposób, aby opłacane raty w pełni pokryły faktyczną wartość pojazdu. Na prośbę klienta możliwe jest niekiedy skrócenie czasu leasingu, ale wówczas wysokość rat będzie musiała być podniesiona. Po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej pojazd wypożyczany w całości przejdzie w ręce przedsiębiorcy, który z niego korzystał. Dodatkową znaczną zaletą leasingu finansowego jest możliwość odliczania podatku VAT. 

Wybór firmy leasingowej 

Warto wiedzieć o tym, że przez wiele lat firmy leasingowe stosowały taką praktykę, że niechętnie wypożyczały sprzęt firmom, które nie działają zbyt długo na rynku. Wynikało to z obawy o wypłacalność takiego przedsiębiorstwa i systematycznego spłacania rat. Obecnie już większość firm leasingowych wypożycza sprzęt młodym przedsiębiorcom. Trzeba jednak na wszelki wypadek dokładnie sprawdzić tę kwestię. Informacje na ten temat z pewnością będą widniały w samej umowie. Niektóre firmy podają też taką informację na swoich stronach internetowych. Wybierając firmę, od której chcemy wypożyczyć samochód czy inny sprzęt powinniśmy zrobić małe rozpoznanie rynku by wybrać właściwą firmę, która posiada idealną ofertę dla naszych potrzeb. 

Dodaj komentarz