Kradzieże samochodów leasingowanych

Z policyjnych statystyk wynika, że przestępczość w naszym kraju znacznie spadła. Tendencję spadkową na szczęście dostrzega się również w przypadku kradzieży samochodów. Nie można jednak w pełni wykluczyć, że i taki problem nas kiedyś spotka. W szczególności warto wiedzieć co zrobić w przypadku kradzieży auta, które pochodzi z leasingu. Powinniśmy wiedzieć, że wraz z podpisywaniem umowy leasingowej przejmowane jest ryzyko utraty pojazdu na skutek kradzieży. Wiele osób niesłusznie myśli, że kradzież samochodu leasingowanego dotyczy jedynie firmy, która jest prawnym właścicielem wypożyczanego pojazdu. 

Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kradzieży? 

Zgodnie z prawem mówiącym na temat leasingu jest tak, że w przypadku kradzieży wypożyczanego pojazdu następuje natychmiastowe wygaśnięcie umowy leasingowej. Jednak nie oznacza to dla leasingobiorcy zwolnienia z obowiązków. Nie możemy w pełni zapomnieć o sprawie i liczyć na jej rozwiązanie przez policję i firmę, od której wypożyczyliśmy pojazd. Leasingodawca może zażądać od leasingobiorcy zapłacenia wszystkich należnych rat, które jeszcze nie zostały opłacone. Taka kwota może zostać w pewnym zakresie pomniejszona i wynika to ze względu na korzyści, jakie firma leasingowa zyskała jeszcze przed kradzieżą, która w tym wypadku jest równoznaczna z zakończeniem obowiązywania umowy leasingowej. 

ZOBACZ TEŻ: Leasing w przypadku młodych przedsiębiorców – co warto wiedzieć?

Utrata pojazdu na skutek działań od nas niezależnych 

W przypadku gdy nastąpi kradzież, czyli w takim wypadku utrata pojazdu na skutek czynności niezależnych od leasingobiorcy to nie pozostaje nam nic innego jak spłata wszystkich należnych rat. Wypożyczając pojazd staje się on w pewnym sensie naszym dobytkiem i to my odpowiadamy za jego stan. Oczywiście tyczy się to tylko czasu obowiązywania umowy. Wiele osób niestety nie ma tej wiedzy i kradzież auta wypożyczanego traktuje jako problem leasingodawcy. 

Czy można się zabezpieczyć przed kradzieżą i jak to zrobić?

Zarówno w przypadku prywatnego samochodu jak i tego, z którego korzystamy na zasadzie leasingu możemy zabezpieczyć się przed kradzieżą. Dzięki temu można liczyć na odzyskanie, chociaż w pewnym stopniu wartości naszego pojazdu. Jedną z opcji, którą warto by było wziąć pod uwagę jest wykupienie ubezpieczenia od wartości pojazdu. Możesz się spotkać z tym, że jest ono opisywane skrótowo jako GAP. Wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia swoim klientom taką opcję i naprawdę warto pomyśleć o skorzystaniu z niej z przypadku wypożyczania aut. Drugą opcją, jaką można wziąć pod uwagę jest wykupienie ubezpieczenia AC, które znane jest także jako autocasco. Ten typ ubezpieczenia kojarzony jest głównie z pełnym zwrotem kosztów napraw pojazdu po wypadku. Jednak ubezpieczenie obejmuje także kradzież pojazdu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy pełen zwrot wartości wypożyczanego auta. Trzeba jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe różnie podchodzą do takich kwestii. Trzeba więc zapytać o tę kwestię jeszcze zanim podpiszemy umowę.  

Dodaj komentarz