Blog

Obligacje – jak wyglądają te polskie na tle innych?

Obligacje państwowe to papiery dłużne, które państwa emitują w celu sfinansowania swojego długu. Czym więcej muszą go zaciągać, tym więcej ich wypuszczają. A jak je spłacają? Kolejnymi obligacjami. Stąd też kluczem do braku upadku państwa, są dwie zmienne. Pierwsza to koszt rolowania, a druga to wielkość budżetu centralnego. Tutaj spróbujemy trochę przybliżyć ten temat, w tym jakim zaufaniem cieszą się polskie papiery wartościowe wobec innych – tych wypuszczanych przez inne państwa.

Więcej

Leasing w czasach wzrastającej inflacji – jak to wpływa na nasze interesy?

Wraz ze wzrostem cen, każda operacja finansowa wydaje się być trudniejsza do przeprowadzenia. Tyle tylko, że jeśli ten poziom inflacji się utrzyma, to właśnie odkładanie decyzji okaże się być naszym głównym zmartwieniem. Kiedy jednak chcemy się rozwijać i na przykład wziąć samochód w leasing, znacznie ważniejsze jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który doradzi nam co jest dla nas najlepszą opcją.

Więcej

Inflacja – jakie są jej powody?

Wzrost cen zauważalny jest czasami z dnia na dzień. Największym problemem jest jednak fakt, że wynika ona z bardzo wielu przyczyn i kiedy jedna zaczyna ustępować, pojawia się kolejna. Czy warto teraz inwestować w rozwój swojej firmy? Biorąc pod uwagę jak szybko pieniądze tracą na wartości, jest to wręcz wskazany moment był teraz podjąć działanie wzmacniające jej produktywność. Mały kredyt nie musi być dla nas takim problemem, jak to, że nasze obecne środki za dwa-trzy lata mogą już nam nie pozwolić na kolejne inwestycje. Tu pojawia się pytanie: „Czy ta inflacja jest przejściowa? Czy grożą nam jej kolejne fale?” Więcej

Kradzieże samochodów leasingowanych

Z policyjnych statystyk wynika, że przestępczość w naszym kraju znacznie spadła. Tendencję spadkową na szczęście dostrzega się również w przypadku kradzieży samochodów. Nie można jednak w pełni wykluczyć, że i taki problem nas kiedyś spotka. W szczególności warto wiedzieć co zrobić w przypadku kradzieży auta, które pochodzi z leasingu. Powinniśmy wiedzieć, że wraz z podpisywaniem umowy leasingowej przejmowane jest ryzyko utraty pojazdu na skutek kradzieży. Wiele osób niesłusznie myśli, że kradzież samochodu leasingowanego dotyczy jedynie firmy, która jest prawnym właścicielem wypożyczanego pojazdu. 

Więcej

O czym musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingowej?

Leasing samochodów osobowych czy ciężarowych jest niezwykle wygodną opcją dla przedsiębiorców. Na naprawdę korzystnych warunkach możesz wypożyczyć sprzęt, który będzie Ci świetnie służył i pomagał w rozwoju swojej działalności. Istnieją jednak takie kwestie, których nie możesz bagatelizować podpisując umowę leasingową. Wiadomo, że należy bardzo skrupulatnie ją przeczytać. Mogą być tam jednak też zawarte takie kwestie, które nie są dla nas oczywiste na pierwszy rzut oka.  Więcej

Korzystne warunki wypożyczania sprzętu komputerowego

Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest dla wielu z nas dość mocno wymagające pod kątem finansowym. Początek zakładania firmy to spore wydatki, które związane są między innymi z zakupem sprzętu komputerowego do swojego przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach cyfryzacja ma ogromne znaczenie w biznesie. Obecność w firmie komputerów, monitorów czy drukarek jest obligatoryjna.

Więcej

Składki zdrowotne w ramach Polskiego Ładu

Od 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł nowy program, którego głównym celem jest zmiana systemu podatkowego. W pierwotnym założeniu tenże program miał uprościć wiele rzeczy, z którymi borykali się zarówno przedsiębiorcy jak i osoby pracujące na umowie o pracę. Jednak zanim będzie mowa o jakimkolwiek uproszeniu to trzeba dokładnie zrozumieć jakie zmiany wprowadza Polski Ład. Dziś skupimy się na zmianach, które dotykać będą przedsiębiorców. To właśnie przed nimi stoi największe wyzwanie jeśli chodzi o dostosowywanie do nowych przepisów. 

Więcej

Leasing w czasach obowiązywania Polskiego Ładu

Początki roku z reguły niosą ze sobą wiele zmian. Sporo się zmienia również w kwestiach prawnych czy podatkowych. Rok 2022 przyniósł ze sobą szczególnie dużo zmian. Zgodnie z decyzją prezydenta, została zaakceptowana ustawa wprowadzająca tzw. Nowy Polski Ład. Jeszcze w listopadzie prezydent zdecydował się na jej przyjęcie i podpisanie. Polski Ład wprowadza szereg zmian, które dotykać będą głównie przedsiębiorców. Zmiany podatkowe związane będą również z leasingowaniem samochodów oraz ich późniejszym ewentualnym wykupem.

Więcej

Zmiany w wynagrodzeniach i gospodarce w 2022 cz. 2

Z poprzedniego artykułu dowiedzieliśmy się już tego, że nasz Rząd planuje wprowadzić szereg zmian w naszej krajowej gospodarce. Plan tych zmian nazywany jest Nowym Polskim Ładem, który będzie sukcesywnie wdrażany od przyszłego roku. Z całą pewnością o tym programie usłyszymy bardzo często z tego powodu, że dotyka on różnych sfer gospodarki. W jakimś sensie dotknie on każdego z nas. Zmiany związane będą między innymi z wysokością stawek za ubezpieczenie zdrowotne. Takie składki odprowadza każdy, kto wykonuje pracę na etacie.

Więcej