Blog

Wsparcie dla młodych przedsiębiorców

W ciągu ostatnich kilkunastu lat można dostrzegać znaczne zainteresowanie wyjeżdżaniem Polaków za granicę. Ci, którzy jednak postanawiają zostać w kraju zastanawiają się często nad założeniem własnej firmy. Obecnie młody przedsiębiorca może liczyć na wiele ciekawych form wsparcia. Panuje obecnie moda na wspieranie młodych przedsiębiorców, ponieważ tylko ich działalność może wpłynąć na poprawę polskiej gospodarki.

Więcej

Leasing dla rolników

Dużo się ostatnio mówi na temat rolnictwa w naszym kraju. Młode osoby zaczynają chętniej inwestować w tę właśnie branżę. Nie da się jednak ukryć, że rolnictwo to naprawdę ciężki kawałek chleba. Sporo jest tutaj czynników, które mogą bardzo szybko przekreślić całoroczny dorobek rolnika. Dodatkowo nie da się prowadzić upraw czy hodować zwierząt bez posiadania specjalnego sprzętu. Czy młody rolnik musi decydować się na jego kupno? Okazuje się, że niekoniecznie.

Więcej

Leasingowanie samochodów dla firm

W wielu firmach konieczne jest posiadanie odpowiedniej floty samochodów. Prędzej czy później dostrzeżemy, że oprócz prywatnego samochodu, jaki posiadamy warto dodatkowo zainwestować w samochody służbowe. Czy konieczne jest ich kupowanie? Biorąc pod uwagę ceny samochodów to możemy wyciągnąć wnioski, ze takie zakupy będą naprawdę znacznym obciążeniem naszego domowego budżetu. W związku z tym warto by było rozważyć opcję, jaką jest leasingowanie. Często dla portfeli przedsiębiorców jest to zdecydowanie najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Więcej

Sprzęt wzięty w leasing – jakie są z tego korzyści?

Prowadząc firmę nie da się uniknąć wydatków. W zależności od tego czym się nasza firma to te wydatki mogą być mniejsze lub większe. Trudno tutaj jednoznacznie przedstawić koszty, jaki musi ponosić każdy pracodawca. Jednak jest pewien wydatek, który ponosi obecnie praktycznie każdy pracodawca. Mowa tutaj o wydatkach związanych z zakupem sprzętu komputerowego. Trudno w tych czasach wyobrazić sobie nie tylko prowadzenie firmy, ale również normalne życie bez dostępu do komputera, Internetu, drukarek i całej masy innego sprzętu komputerowego, który w zasadzie bez przerwy nam towarzyszy. Czy przedsiębiorca musi za własny kapitał opłacać wydatki związane z zakupem takowego sprzętu? Otóż okazuje się, że niekoniecznie!

Więcej

Kredyt, szybka pożyczka czy może leasing? Wybierz mądrze!

Nie od dziś wiadomo, że to pieniądz rządzi światem. Bez pieniędzy nie da się rozkręcić żadnej firmy. Inwestując swój czas i zaangażowanie dajemy z siebie bardzo dużo, ale to jednak i tak ważny jest kapitał finansowy. Ostatnimi czasy jednak przedsiębiorcom się w dużym stopniu pomaga. Niejednokrotnie słyszeć można o wielu projektach, które mają za zadanie wspierać młodych przedsiębiorców oraz ich firmy zwane startup’ami. Warto wiedzieć co można zrobić, aby samodzielnie wpływać na zmniejszenie wydatków ponoszonych w przedsiębiorstwie.

Świetne opcje leasingu konsumenckiego

 

W wielu firmach jest tak, że konieczne jest zakupienie…hmm albo po prostu posiadanie samochodów. Niekoniecznie musimy decydować się na zakup samochodów aby mieć je w swojej firmie i korzystać kiedy tylko mamy na to ochotę lub sytuacja tego wymaga. Opcją alternatywną dla zakupu pojazdów jest ich wypożyczanie, które w tym przypadku zwane jest najczęściej leasingowaniem. Biorąc samochód w leasing nie wchodzimy prawnie w jego posiadanie. Trzeba o tym pamiętać, że tutaj nie sporządza się umowy kupna sprzedaży tak jak ma to miejsce przy zakupie samochodu w salonie czy od prywatnego właściciela. W przypadku leasingu sporządzana jest umowa leasingowa. W niej zawarte są informacje na temat tego jaki pojazd jest poddawany leasingowaniu, kto będzie go posiadał w swojej firmie oraz jaki będzie koszt z tym związany. Nie bez znaczenia jest również czynnik dotyczący czasu leasingowania pojazdów. Zależnie od firm wypożyczającej auta, czas ten może być różny. Pamiętajmy o tym aby dokładnie czytać umowę przed jej podpisaniem aby można było rozwiać wszelkie wątpliwości jeszcze na wczesnym etapie leasingowania.

Dla kogo leasing będzie korzystny?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Leasing pojazdów osobowych czy ciężarowych to opcja wręcz idealna dla firm, które dopiero raczkują w świecie poważnego biznesu. Gdy takowa firma powstaje to trudno jest pokryć wszelkie wydatki z tym związane. Niektóre z nich mogą być naprawdę bardzo obciążające nasz początkowy kapitał jaki ma być budulcem naszej firmy. Dzięki leasingowaniu konsumenckiemu można sprawić, że koszty prowadzenia firmy na jej wczesnym etapie powstawania będą naprawdę znacznie mniejsze. Dużo firm leasingowych obecnie oferuje także wypożyczanie maszyn rolniczych czy budowlanych. Trzeba zauważyć, że taki sprzęt jak ładowarka czy koparka lub spychacz to ruchomości o znacznej wartości. Ich ceny czasami są w stanie powalać. Leasingując taki sprzęt można sprawić, że będziemy ponosić pewne wydatki z tym związane, ale nie będą one tak duże jak w przypadku kupna tego typu pojazdów. Wiele nowych firm budowlanych korzysta ze sprzętu wziętego w leasing, ponieważ taka opcja jest bardzo opłacalna.

Czy leasing konsumencki będzie lepszy niż kredyt?

W przypadku brania kredytów jest wiele zapór do przeskoczenia. Przede wszystkim musimy udowodnić bankowi, że jesteśmy w stanie kredyt zaciągnięty w tym banku spłacać. W przeciwnym wypadku możemy zapomnieć o tym, że zostanie nam on udzielony. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, że zawsze w przypadku kredytów musimy posiadać jakiś wkład własny. W zależności od wysokości kredytu może być on dość mocno zróżnicowany pod względem kwoty. Natomiast w przypadku leasingu nie ma powyższych przeszkód. Po prostu decydujemy się na leasing, podpisujemy stosowną umowę i od tego momentu możemy zacząć korzystać ze sprzętu, który jest nam potrzebny by prowadzić swoją działalność. Leasingowanie jest więc znacznym wsparciem zarówno dla małych jak i nieco większych firm, które na początku swojej działalności niekoniecznie chcą pchać się w kredyty. Takie zobowiązania są jednak pewnym ograniczeniem. Leasing konsumencki z każdym dniem zyskuje na popularności i nie ma w tym niczego dziwnego.

Leasing z opcją wykupu pojazdów

Coraz więcej firm zajmujących się leasingowaniem najróżniejszych pojazdów oferuje swoim klientom opcję wykupienia maszyn po pewnym czasie. Jeśli więc jesteśmy zdecydowanym i uczciwym klientem, który leasingował pojazdy przez kilka lat to może się okazać, że zostanie nam zaoferowana bardzo dobra cena dotycząca wykupu na własność tego pojazdu, który wypożyczaliśmy. Mnóstwo osób z takich rozwiązań korzysta, ponieważ mają oni już pewną wiedzę odnośnie danego pojazdu. Taki wykup jest nieporównywalnie pewniejszą inwestycją niż kupowanie niesprawdzonego pojazdu od prywatnego właściciela. Gdy zdarzyło się tak, że już wcześniej leasingowaliśmy jakiś pojazd to wiemy co jest z nim nie tak oraz jakie ma zalety.

Biorąc pod uwagę wszelkie „za i przeciw” trzeba jednak stwierdzić, że leasing jest dobrą opcją. Leasingując jakiś pojazd nie jesteśmy prawnie jego posiadaczami, ale zyskujemy auto, które może nam służyć kiedy tylko jest takowa potrzeba. W czasie trwania umowy leasingowej nasza firma może się rozwijać i bogacić, aby w przyszłości można było wykupić wypożyczane wcześniej samochody czy maszyny budowlane. Opcję leasingu konsumenckiego zdecydowanie warto brać pod uwagę przy okazji zakładania firmy.

Leasing zamiast kupna – dlaczego warto to wybrać?

Małe firmy początkowo mogą mieć dość duże problemy z rozwinięciem szybko skrzydeł. Wydatki związane z prowadzeniem firmy są niczym w porównaniu z wydatkami jakie przedsiębiorca musi ponosić w przypadku kupowania niezbędnego sprzętu do swojego zakładu. W zależności od firmy wydatki mogą być dość mocno zróżnicowane. Inaczej będą się prezentować wydatki w przypadku małej firmy usługowej a inaczej w przypadku dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Warto wiedzieć o tym, że niekoniecznie przedsiębiorcy musza decydować się na kupowanie sprzętu. Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na wypożyczanie sprzętu oraz pojazdów. Takie opcje nazywane są leasingiem. Z każdym dniem leasing zyskuje na popularności i nic w tym dziwnego.

Więcej

Istota finansowania działalności przedsiębiorstw

Znane przysłowie mówi – Aby zarobić pieniądze, trzeba je najpierw mieć. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju motto rozważań o finansowaniu działalności przedsiębiorstwa.

Finansowanie przedsiębiorstwa polega na pozyskiwaniu kapitału w różnej formie i o różnych parametrach. Niemal każda firma zaczyna swój byt na rynku od zdobywanie kapitału, a aby ten byt nieprzerwanie kontynuować musi systematycznie uzupełniać oraz powiększać wspomniany kapitał.

Każda firma indywidualnie określa swoje zapotrzebowanie na kapitał. Musi on jednak być na tyle duży, by przedsiębiorstwo mogło skutecznie wypełniać trzy podstawowe funkcje: produkcji, zaopatrzenia oraz zbytu.

Przyjmuje się, że istnieją cztery podstawowe czynniki, które kształtują zapotrzebowanie kapitałowe firmy:

 • poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych,
 • szybkość przebiegu procesów ekonomicznych,
 • całkowity rozmiar programu produkcji oraz programu zbytu,
 • czasowy układ procesów ekonomicznych.

firmaWarto również wspomnieć o innych czynnikach, które kształtują zapotrzebowanie na kapitał. Jednym z takich dodatkowych czynników jest ruch cen w gospodarce. Szybki wzrost ceny na rynkach zaopatrzenia może spowodować, iż dana firma kupuje droższe czynniki produkcji, a w związku z tym jest zmuszona dysponować znacznie większymi zasobami finansowymi.

W ten sposób, zwiększa się zapotrzebowanie kapitałowe tej firmy. Z drugiej strony, zwyżka na rynku zbytu przedsiębiorstwa odbija się na zwiększeniu wpływów środków finansowych. Wspomniane czynniki kreują zapotrzebowanie kapitałowe w każdej firmie, która funkcjonuje w warunkach tak zwanej gospodarki rynkowej. Warto zauważyć, że czynnikiem, który w pewien sposób różnicuje możliwości pokrycia potrzeb kapitałowych jest wielkość firmy.

Nie można zapominać, że warunek ciągłości finansowania firmy spełnia zysk. Powinienem być zawsze pozostawiony do dyspozycji i gotowy do wykorzystania. Niestety, taki zysk rzadko bywa źródłem zasobnym. Tego rodzaju źródła mają na ogół charakter zewnętrzny, więc ich dostępność jest zależna od warunków jakie dana firma spełni.

Polska rzeczywistość sprawia, że nasze przedsiębiorstwa mają w większości ogromne problemy ze spełnieniem formalnych warunków, by w sposób nieograniczony korzystać ze źródeł zewnętrznych. Wystarczy wspomnieć tutaj wysokie oprocentowanie pożyczek czy ograniczoną zdolność kredytową.

Zasady funkcjonowania niemal każdego przedsiębiorstwa opierają się na odpłatnym świadczeniu usług oraz wytwarzaniu dóbr. Świadcząc takie usługi firma zaspokaja potrzeby rynku, osiągając dzięki temu korzyści. Mówi się tutaj, o realizowaniu pewnej misji na rzecz otoczenia. Każde przedsiębiorstwo realizuje swoją misję w określony przez siebie sposób.

Bez względu na rodzaj otoczenia w jakim funkcjonuje dane przedsiębiorstwo, proces wymiany zawsze przebiega tak samo, strumień dóbr i usług jest transformowany w strumień środków pieniężnych.Warto zaznaczyć, że obecnie transformacja przebiega bezgotówkowo. Często są to też wierzytelności, gdzie zapłata zostaje rozciągnięta w czasie. Dlatego strumienie nazywa się strumieniami finansowymi a nie pieniężnymi.

Byt przedsiębiorstwa zawsze zależy od rynku. Wytwory pracy danej firmy muszą znaleźć swoich nabywców jeśli przedsiębiorstwo chce funkcjonować na rynku. W związku z tym, płatne świadczenie usług i dóbr nie stanowi celu danego przedsiębiorstwa, ale jest jedynie środkiem do jego realizacji. Głównym celem jest zawsze osiągnięcie maksymalnej nadwyżki przychodów względem poniesionych kosztów. Tradycyjnie, w ekonomii nazywa się to maksymalizacją zysku.

Obecnie, za główny cel przedsiębiorstwa przyjmuje się maksymalizację dochodu jego właścicieli. Można przyjąć, że jest to tożsame z maksymalizacją wartości rynkowej przedsiębiorstwa w pewnych obszarach. Na pewno maksymalizacja zysku sprzyja realizacji maksymalizacji dochodu właściciela firmy jak i maksymalizacji wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Aby osiągnąć zysk firma musi najpierw ponieść nakłady na produkcję oraz świadczone usługi. Konieczne jest więc wyposażenie takiej firmy w kapitał. Kapitał można z łatwością pozyskać na rynku finansowym.

Realizacja pozostałych celów przedsiębiorstwa również wymaga odważnych decyzji finansowych, zwłaszcza w obrębie wyboru źródeł finansowania oraz sposobu ich pozyskiwania. Zjawisko pozyskiwania oraz wykorzystywania kapitału nazywane jest w ekonomii ruchem okrężnym kapitału. Nieustanna przemiana jednej postaci kapitału w inną może trwać bez końca, a w zasadzie trwa tak długo jak długo funkcjonuje przedsiębiorstwo.

Wprawiony w ruch w ten sposób strumień środków finansowych zostaje skierowany na rynek czynników produkcji co pozwala uzyskać na wyjściu strumień czynników produkcji – rzeczową formę kapitału. By odzyskać finansową formę zasobów, tak zwany rzeczowy strumień produktów finalnych zostaje skierowany na rynek dóbr oraz usług. Mówi się tu o zwrotnym strumieniu środków finansowych, odtwarzającym proces produkcji poprzez rozpoczęcie nowego cyklu.

W praktyce, procesy wymiany są znacznie bardziej rozbudowane a transformacja tych strumieni może przybierać różne formy, będące odrębnymi fazami, które często wydłużają procesy transformacji oraz wymagają działania na różnych rynkach co znacząco wpływa na ryzyko działania każdej firmy.

Finansowanie działalności przedsiębiorstwa to proces niezwykle skomplikowany i obarczony ryzykiem. Osoby decyzyjne muszą wnikliwie i na bieżąco analizować sytuacje na rynku, by w oparciu o taką wiedzę podejmować, często ryzykowne decyzje finansowe. Profesjonalne zarządzanie kapitałem odgrywa ogromną rolę w ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Forex – co to jest i jak działa?

Nazwa forex została utworzona od nazwy foreign exchange, w skrócie FX. Co to jest Forex? To największy rynek wymiany walut w skali światowej, w którym uczestniczą zarówno międzynarodowe, a wręcz globalne, instytucje finansowe, jak i mniejsi inwestorzy indywidualni. Rynek Forex można nazwać wręcz potężnym – jak działa?

Forex – co to jest?

Rynkiem Forex nazywa się globalny rynek walutowy, w którym uczestniczą różne instytucje finansowe, rządy, międzynarodowe korporacje i inne przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem walutami obcymi. Warto też dodać, że rynek Forex jest zdecentralizowany. Nie jest rynkiem zinstytucjonalizowanym. Nie ma odgórnego regulatora, dlatego jest nazywany rynkiem OTC (Over The Counter).

Transakcje walutowe na rynku Forex

forex pixabayForex jest tworzony dzięki kolosalnej ilości pojedynczych transakcji, które są przeprowadzane przez całą dobę bezpośrednio między różnymi uczestnikami. Traderzy na rynku Forex wymieniają dowolne waluty, dokonując transakcji na rozmaite kwoty. Transakcje są realizowane błyskawicznie. To świadczy o wyjątkowej płynności rynku Forex.

Oczywiście niektóre typy transakcji są dominujące. Najczęściej dokonywane transakcje nazywa się głównymi parami walutowymi Forex. Wyróżnia się także drugorzędne pary walutowe i egzotyczne pary walutowe, o których za moment przeczytasz.

Ponieważ dobowy obrót na rynku Forex jest liczony w bilionach dolarów, nawet transakcje opiewające na miliony nie są w stanie dramatycznie zmienić kursu waluty. I tak w porównaniu do banków komercyjnych mali gracze mają bardzo niewielki wpływ na rynek walutowy. Szacuje się, że banki mają ok. 80% udziałów na rynku Forex – od ok. 3% do prawie 15% w przypadku największych instytucji.

Jaką rolę odgrywają banki na rynku Forex?

Udział w rynku Forex biorą także banki centralne, których głównym zadaniem jest stabilizowanie kursu waluty, jeśli przewidywany jego nadmierny wzrost lub spadek. Mówi się wtedy o interwencji banku centralnego.

Niekorzystne i duże wahania kursu walutowego mogą mieć bardzo negatywny wpływ na gospodarkę, dlatego wtedy do akcji wkracza bank centralny, sprzedając lub wykupując daną walutę. Dzięki temu bank może zapobiec osłabieniu krajowej waluty lub wręcz przeciwnie – w przypadku większego popytu nad podażą może emitować ją na rynek.

Jak działa Forex?

Można powiedzieć, że rynek Forex prawie nie zasypia. Przez 5 dni w tygodniu, od godziny 8 rano w poniedziałek w Sydney (czas: GTM+10) do godziny 17 w piątek w Nowym Jorku (czas: GTM-5), uczestnicy rynku Forex wymieniają waluty w dowolnych ilościach. W efekcie dobowy obrót można szacować na poziomie między 5 a 7 bilionów dolarów (dzienny obrót w 2012 roku wynosił ponad 5 bilionów, w 2016 roku było to już 6,5 biliona).

Mimo że w weekendy zawieranie transakcji jest uniemożliwione, w tym samym czasie mogą mieć miejsce wydarzenia, które wpłyną na transakcje walutowe po otwarciu rynku w poniedziałek. Dlatego na rynku Forex dużą rolę odgrywa spekulowanie na temat zmian kursów walutowych w zależności od sytuacji geopolitycznych, ekonomicznych itp.

Waluty na rynku Forex

Skoro już o walutach mowa – rynek Forex jest zdominowany przez dolar amerykański w 80-90%. Drugą najczęściej wymienianą walutą jest euro. Do głównych walut należą także:

 • funt brytyjski,
 • jen japoński,
 • dolar kanadyjski,
 • frank szwajcarski,
 • dolar australijski,
 • dolar nowozelandzki.

Jeśli jedna z wyżej wymienionych walut jest sparowana z dolarem amerykańskim, tworzą główną parę walutową na rynku Forex.

 • Popularność tych par walutowych wskazuje na to, które państwa charakteryzują się dynamicznym rozwojem gospodarczym.
 • Handel oparty na głównych parach walutowych może generować największe zyski.

Powyższe waluty w parze bez dolara amerykańskiego nazywa się drugorzędnymi, a jeśli jedną z wyżej wymienionych walut głównych połączymy z inną mniej popularną walutą (np. koroną norweską albo polskim złotym), powstanie egzotyczna para walutowa.

Na rynku Forex można zarabiać zarówno na wzrostach, jak i kiedy wartości lecą w dół. Wszystko jest zależne od stosunku między parami walutowymi (osłabienia lub wzmocnienia jednej wobec drugiej). W zależności od zmian trader decyduje, czy chce dokonać transakcji kupna lub sprzedaży.

Zmienność cen Bid i Ask (kup i sprzedaj) par walutowych zależy m.in. od aktywności danej części świata. Najlepszym przykładem jest różnica między godzinami pracy w Europie a USA. Obroty parami walutowymi z dolarem amerykańskim szczytują w godzinach pracy Amerykanów, a obroty z euro – oczywiście w godzinach pracy Europejczyków, co wymaga od traderów dostosowania się do tych warunków.

Zmiany w kursach par walutowych są mierzalne jednostką nazywaną pipsem (z jęz. ang. percentage in points, czyli procent wyrażony w punktach). Ta znormalizowana jednostka ułatwia komunikację między traderami na rynku. W zależności od pary walutowej pip oznacza zmianę na czwartym miejscu po przecinku albo na drugim miejscu tylko w przypadku cen par walutowych, w których jedną z walut jest jen japoński.

Przykład: jeśli cena dla pary walutowej USD/EUR zmieni się o 0,0001, oznacza to zmianę o 1 pips. Trader powinien wiedzieć, jak obliczyć wartość pipsa w zależności od pary walutowej i waluty, w jakiej ma saldo rachunku u brokera. Najpopularniejszym brokerem w Polsce jest w tej chwili XTB. Znajomość tego i innych mechanizmów jest kluczowa dla skutecznego inwestowania na platformach Forex online, o których przeczytasz więcej tutaj.

IKE – czym jest Indywidualne Konto Emerytalne i co powinienem o nim wiedzieć?

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszą się emerytalne rozwiązania oszczędnościowe w ramach tzw. III filaru. W związku z planowanym na 2020 rok przekształceniem otwartych funduszów emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE), warto poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą III filaru systemu emerytalnego.

Czym jest IKE

Indywidualne konto emerytalne (IKE) to forma indywidualnego dobrowolnego oszczędzania na przyszłe świadczenia emerytalne, wchodząca w skład III filaru polskiego systemu emerytalnego. Dokonywać wpłat na IKE może każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby w przedziale wiekowym 16-18 lat mogą dokonywać wpłat tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

Roczna suma wpłat na IKE nie może przekroczyć 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W przypadku osób małoletnich dopuszczalna wielkość wpłat ograniczona jest także wysokością uzyskiwanego dochodu z pracy.

Gdzie można założyć indywidualne konto emerytalne

Decyzję o formie odkładania środków w ramach IKE podejmuje posiadacz konta. W zależności od własnych preferencji i oczekiwań, indywidualne konto emerytalne można założyć w:

 • towarzystwach funduszy inwestycyjnych – w formie funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego instytucjach prowadzących działalność maklerską (domach maklerskich oraz bankach prowadzących działalność maklerską)
 • w formie inwestycji w papiery wartościowe zdematerializowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi zakładach ubezpieczeń na życie
 • w formie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym bankach
 • w formie rachunku oszczędnościowego towarzystwach funduszy emerytalnych
 • w formie dobrowolnego funduszu emerytalnego

Osoba zainteresowana założeniem indywidualnego konta emerytalnego podpisuje umowę z wybraną przez siebie instytucją finansową, akceptując zawarte w niej warunki wpłat oraz późniejszych wypłat zgromadzonych środków. Warto podkreślić, że każda osoba ma prawo do posiadania tylko jedno IKE. Środki na nim zgromadzone można jednak swobodnie przenosić do innego IKE lub PPE (pracowniczego programu emerytalnego).

Wypłata środków z IKE

Moment wypłaty środków z IKE oraz jej forma zależą od posiadacza konta. Należy jednak pamiętać, że oszczędności wypłacone przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych nie będą zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatku Belki”). Z ulgi podatkowej mogą skorzystać osoby, które:

 • dokonają wypłaty zgromadzonych środków po 60 roku życia
 • osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne przed 60 rokiem życia, jeżeli ukończyły 55 lat

Warunkiem zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych jest również dokonywanie wpłat na IKE w ciągu co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych lub dokonanie ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

IKE a śmierć oszczędzającego

Posiadacz IKE może wskazać osobę (lub kilka osób), której, w razie jego śmierci, przekazane zostaną środki z konta. Jeśli oszczędzający nie wskaże takiej osoby, zgromadzone środki przypadną prawnym spadkobiercom lub, w przypadku IKE prowadzonego przez zakład ubezpieczeń na życie, najbliższej rodzinie w kolejności ustalonej w warunkach ubezpieczenia.

Osoby uprawnione do otrzymania środków po zmarłym oszczędzającym mogą je wypłacić lub przenieść na własne IKE lub PPE. Środki te zwolnione są zarówno z podatku od dochodów kapitałowych, jak i podatku od spadków i darowizn.