Wieści finansowe – inwestuj wiedząc co dzieje się na rynkach

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele znaczących informacji dotyczących trendów finansowych. Właściwe rozporządzanie majątkiem, wymaga utrzymywania ręki na pulsie, szczególnie w kontekście aktualnych i krótkoterminowych inwestycji. Pewne zmiany wywołane są danymi, inne decyzjami politycznymi na które wyczekiwano.

Tańsza ropa – inwestycje w przemysł?

Unia Europejska podjęła ważną decyzję dotyczącą kupna ropy od Rosji. Ta, ma być sprowadzana tylko w przypadku spełnienia warunku maksymalnej ceny. Cała sytuacja powoduje problemy w transporcie, ponieważ obecnie zgodnie z unijnym prawem, ubezpieczenie transportu rosyjskiej ropy może odbywać się na naszych rynkach, tylko jeśli ta spełnia narzucone przez UE wymogi.

Wcześniej podobne decyzje podjęło G7, a do nich dołączyła się Australia

Cena ropy Ural, czyli surowca rosyjskiego, to 15.12 51 dolarów za baryłkę. Oznacza to spadek o blisko 30% w ciągu miesiąca. 15.11 ropa Ural kosztowała 71 dolarów. Tak ropa WTI, jak i Brent straciły w tym czasie niewiele ponad 10% ceny.

Ta sytuacja oznacza, że ropa Ural będzie dopasowywać się do ceny maksymalnej, która wynosi 60 dolarów. Jeśli G7, Australia i UE zdołają narzucić swoją wolę Rosjanom, to produkcja w Europie potanieje. Tym samym warto dziś pomyśleć o inwestycjach w „ropożerne” branże, ponieważ ich koszty wobec 2022 roku powinny znacząco spaść. Warto przypomnieć, że w swoim szczycie w tym roku, ropa Ural kosztowała nawet 102 dolary za baryłkę.

ZOBACZ: Co z pozycją dolara? Czy zostanie utrzymana?

Szczyt inflacji w Strefie Euro za nami?

W listopadzie można było zaobserwować spadek inflacji w Eurozonie o 0,5%. W październiku ten poziom wynosił 10,6%, podczas gdy kolejnego miesiąca już 10,1%. Oznacza to prawie, że powrót do poziomów z września, gdy inflacja w tej grupie państw wynosiła 9,9%. Jeśli inflację uda się zatrzymać, to w niedalekiej przyszłości można oczekiwać spadku stóp procentowych. To z kolei obniży oprocentowanie na obligacje europejskich państw. W tym momencie obserwujemy jednak zdecydowane odbicie na tym rynku. Na przykładach Belgii, Austrii, czy Francji, widać że po szczycie z października, do przełomu listopada i grudnia następował ciągły spadek, ale właśnie w tym momencie trend się odwrócił. 15.12 można było zaobserwować wartości z połowy listopada w tym względzie w przypadku każdego z trzech wyżej wymienionych krajów.

Porażka powrotu socjalizmu na Węgrzech

Po roku obowiązywania ograniczeń cenowych na benzynę, jej ceny w tym państwie wystrzeliły załamując kierowców. Mimo tych ograniczeń, inflacja na Węgrzech była jedną z najwyższych w Europie. Teraz spodziewany jest jej kolejny skok. Oprócz Węgier, tylko w krajach bałtyckich inflacja w listopadzie przekraczała 20%. Węgry w przeciwieństwie do Strefy Euro wciąż nie mają na koncie pierwszych spadków, a tendencja wręcz się pogłębia. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy inflacja wzrosła o 1,2%. Obecnie jest ona rekordowa w Unii Europejskiej i wynosi 23,1%. W poprzednich miesiącach było to 21,9% i 20,7% (wszystkie dane według Eurostatu). Rekordowa jest również inflacja miesięczna, która wyniosła tam 1,7%. Powrót do wolnych cen benzyny może skończyć się szokiem kupujących i spowolnieniem gospodarczym. To by oznaczało, że już sam wybór takiej próby „oszukania statystyk” był błędną decyzją. Inwestycje w ten rynek byłyby dziś zdecydowanie graniem bardzo ryzykownym, ponieważ ostatnie czego można się tam spodziewać, to stabilizacji. Na kryzysach można wiele zyskać, ale to na pewno nie jest bezpieczna przystań. 

Podwyżka stóp procentowych przez FED

14.12 amerykański bank centralny zdecydował się podwyższyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Mimo przewidywań inwestorów i ekspertów finansowych co do spadku inflacji w 2023 roku, FED chce dmuchać na zimne i poczekać na silniejszy impuls by zatrzymać podwyżkę stóp lub odwrócić ostatnie takie działania. Ta podwyżka powinna umocnić dolara na rynkach światowych i tym samym wpłynąć negatywnie na importerów ropy naftowej, za którą płaci się właśnie w dolarach. Ważnym jest też fakt, że jest to najniższa podwyżka stóp, jaką FED wprowadził w ostatnich miesiącach

Dodaj komentarz