Leasing zamiast kupna – dlaczego warto to wybrać?

Małe firmy początkowo mogą mieć dość duże problemy z rozwinięciem szybko skrzydeł. Wydatki związane z prowadzeniem firmy są niczym w porównaniu z wydatkami jakie przedsiębiorca musi ponosić w przypadku kupowania niezbędnego sprzętu do swojego zakładu. W zależności od firmy wydatki mogą być dość mocno zróżnicowane. Inaczej będą się prezentować wydatki w przypadku małej firmy usługowej a inaczej w przypadku dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Warto wiedzieć o tym, że niekoniecznie przedsiębiorcy musza decydować się na kupowanie sprzętu. Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na wypożyczanie sprzętu oraz pojazdów. Takie opcje nazywane są leasingiem. Z każdym dniem leasing zyskuje na popularności i nic w tym dziwnego.

Leasing samochodów zamiast ich kupna

Wyobraźmy sobie, że zakładamy firmę, w której jednym z ważnych procesów jest transport. W związku z tym wydawać by się mogło, że konieczne będzie zainwestowanie w odpowiednią flotę maszyn, które do tego transportu będziemy wykorzystywać. Biorąc pod uwagę kupno nowego samochodu osobowego to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy kupnie kilku takich pojazdów zaczyna nam się generować już bardzo duża suma. Z tego właśnie powodu warto rozważyć opcję jaką jest leasing pojazdów. W takim przypadku nie my jesteśmy właścicielami pojazdów, które leasingujemy. Jednak mamy pełne prawo do korzystania z tych maszyn zawsze kiedy tylko mamy takową potrzebę. W przypadku chęci leasingowania samochodów należy spisać stosowną umowę. Na jej stronach umieścić należy informacje odnośnie tego co jest przedmiotem oddawania w leasing, jakie są kwoty z tym związane oraz oczywiście trzeba też ustalić czas gdy leasing ma obowiązywać. Po sporządzeniu takowego dokumentu i jego podpisaniu przez dwie strony samochód może być użytkowany przez leasingobiorcę. Natomiast do leasingodawcy comiesięcznie spływać będą pieniądze za leasing, które zostały ustalone w umowie.

Leasing czy też kredyt na auto?

Mnóstwo przedsiębiorców zastanawia się nad tym czy lepszym pomysłem będzie leasingowanie maszyn, czy też ich kupno. W przypadku kupowania większej ilości pojazdów wydatki z tym związane mogą być tak duże, że konieczne będzie wzięcie kredytu. Nie da się ukryć, że formalności z tym związane są czasami znacznym problemem. Przedsiębiorcy niekoniecznie mają czas na tego typu załatwienia. Natomiast w przypadku leasingu tych problemów nie ma. Tutaj wystarczy wspomniana już wcześniej umowa w zupełności wystarczy. Co jest dodatkową zaletą leasingu? A no to, że nie leasingodawcy nie weryfikują osób, które biorą coś od nich w leasing. W związku z tym nie musimy mieć wkładu własnego tak jak to bywa w przypadku wzięcia kredytu. Jest to bez dwóch zdań znaczne ułatwienie. Każdy przedsiębiorca na wczesnym etapie tworzenia firmy jest zmuszony do ponoszenia znacznych wydatków i dlatego wkład własny przy kredycie mógłby być dość sporą kłodą rzuconą pod nogi. Leasingowanie jest więc idealnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej firm.

Leasingowanie pojazdów z możliwością ich wykupu

Firmy, które na co dzień zajmują się leasingowaniem różnych pojazdów coraz częściej udostępniają swoim klientom świetną opcję. Mowa tutaj o tym, że oferują oni możliwość wykupienia pojazdu przez leasingobiorcę po jakimś czasie od podpisania umowy leasingowej. W takim wypadku cena za pojazd może być bardzo atrakcyjna. Dodatkowym plusem jest to, że znamy już dany pojazd i wiemy, jaki jest dokładnie jego stan techniczny. Na wykupienie auta oczywiście nie musimy się decydować jeśli nie czujemy takiej potrzeby. Jednak trzeba przyznać, że takowa opcja może być naprawdę bardzo kusząca. Jak więc widać, leasingowanie pojazdów ma kolejną świetną zaletę. Obecnie można dość dużo informacji o leasingowaniu samochodów przeczytać w sieci. Niejednokrotnie natknąć się można na strony i fora gdzie osoby korzystające z leasingów dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz polecają lub też odradzają jakieś firmy leasingujące samochody. Bez wątpienia takowe informacje mogą być dla nas cenne. Dzięki nim dowiemy się, na które firmy warto by było zwracać uwagę, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki związane z leasingowaniem pojazdów trzeba powiedzieć, że taka opcja jest po prostu opłacalna. Najbardziej tę opłacalność odczuwać mogą przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Na początku mogą oni zdecydować się jedynie na leasingowanie pojazdów, ale z czasem może być tak, że wykupią oni auta czy inne maszyny za naprawdę świetną cenę. Od jakiegoś czasu zaczęło w naszym kraju przybywać firm, które zajmują się leasingowaniem najróżniejszych maszyn. Warto by było zapoznać się z ich ofertami, zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu na zakup jakichś pojazdów. Na ten moment zdarza się tak, że leasingowanie może być również związane z maszynami rolniczymi czy też różnym sprzętem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach.

Dodaj komentarz