Leasingowanie sprzętu komputerowego

Wraz z rozwojem cyfryzacji znacznie rośnie zastosowanie komputerów. Trzeba powiedzieć sobie jasno – nie ma nowoczesnych firm bez komputerów. Nawet jeśli prowadzimy firmę, która w żaden sposób nie jest związana z branżą IT to niektórych zagadnień z tą branżą związanych nie da się uniknąć. Przede wszystkim nasza firma musi być zaopatrzona w kilka sztuk komputerów, drukarek czy monitorów. Czy na pewno zachodzi konieczność ich kupowania?

Czym jest leasing sprzętu IT?

Wielu nowych przedsiębiorców ma poważny problem polegający na pozyskiwaniu funduszy do swojej firmy. W związku z tym warto zainteresować się leasingiem, który sprawi, że nie będziemy musieli inwestować naszego skromnego kapitału tam, gdzie niekoniecznie jest taka potrzeba. Tak może być w przypadku komputerów oraz całego sprzętu komputerowego wykorzystywanego w przedsiębiorstwie. Leasing sprzętu IT można w pewnym stopniu porównać do wynajmu. Jednak nie bez powodu użyto określenia „w pewnym sensie”. Chodzi o to, że w przypadku leasingu konsumenckiego może być tak, że wypożyczany przez nas sprzęt w końcu na własność trafi w nasze ręce. Stanie się tak wówczas gdy dobiegnie końca umowa, jaką podpiszemy z firmą oferującą nam sprzęt w leasingu. Może być też tak, że sprzęt wykupimy wcześniej, ale wówczas będziemy musieli za niego zapłacić pewną kwotę, która oczywiście będzie pomniejszona w porównaniu ze sprzętem salonowym.

Czym jest leasing nowoczesny?

Omawiany powyżej leasing nazywany jest w świecie biznesu leasingiem tradycyjnym. Jednak ostatnimi czasy zaczęły się coraz częściej pojawiać oferty leasingu nowoczesnego. Czym on jest i czy to się opłaca? Otóż leasing nowoczesny polega na tym, że raty comiesięcznie przez nas spłacane są dość niskie co oczywiście jest korzyścią dla leasingobiorcy. Jednak jest tu pewien haczyk. Chodzi o to, że nie możemy mieć pewności, że ostatecznie po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej będziemy mogli zakupić leasingowany sprzęt w bardzo niskiej cenie. Może się tak zdarzyć, że firma, która do tej pory wypożyczała nam sprzęt komputerowy na zasadzie leasingu zdecyduje się na sprzedaż tego sprzętu innym podmiotom. Stać się tak jednak może dopiero wówczas gdy przestanie obowiązywać zawarta z nami umowa leasingowa.

ZOBACZ TEŻ: Leasingowanie maszyn budowlanych 

Jakie korzyści daje nam leasing?

Pierwszą, w zasadzie największą i przy tym najczęściej wymienianą korzyścią związaną z korzystaniem z leasingu jest mniejsze obciążenie budżetu firmy. Na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej raczej nie będziemy dysponować bardzo dużym budżetem i liczył się będzie każdy grosz. W związku z tym wybierając leasing pewne koszty po prostu nie będą nas dotyczyć.

Kolejną bardzo ważną zaletą leasingu sprzętu komputerowego jest to, że zarówno my jak i nasi pracownicy będą mieć możliwość pracowania na najbardziej nowoczesnych modelach komputerów. Może się to przyczynić do wzrostu efektywności pracy firmy. Nikt z nas przecież nie lubi wieszających się komputerów czy zacinających i głośnych urządzeń wielofunkcyjnych. Dzięki leasingowaniu można będzie zawsze mieć dostęp do sprzętu z górnej półki.

Wliczenie w koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jest to kolejna znaczna korzyść związana z korzystaniem z leasingu. Z racji tego, że comiesięczne spłacanie rat leasingowych jest wydatkiem dla naszej firmy to możemy wliczyć to w koszt prowadzenia firmy. W związku z tym z punktu widzenia podatków będziemy świetnie na tym wychodzić. Natomiast jeśli zdecydowalibyśmy się na tradycyjny kredyt w banku to wówczas w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wliczać by się mogły jedynie odsetki od spłacanych rat.

Wielu przedsiębiorców po jakimś czasie zastanawia się nad wzięciem kredytu. Nie dałoby się jednak wziąć kolejnego kredytu podczas spłacania rat zobowiązania, jakie zostało zaciągnięte wcześniej. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu. Jeśli spłacamy raty leasingowe to nie widniejemy w rejestrach BIK jako osoby, które są na etapie spłacania jakiegokolwiek zobowiązania.

 

Dodaj komentarz