Styczniowe wieści finansowe

2023 rok zaczyna się z przytupem. W tle wojny za naszą wschodnią granicą, wciąż na gospodarce wisi cień inflacji. Jednym z klasycznych pytań 2022 roku, było to o cenę surowców energetycznych. Kolejnym o poziom stóp procentowych. Czy początek roku rzuca trochę światła na kwestie gospodarcze i finansowe?

35-godzinny tydzień pracy?

Zbliżające się wybory parlamentarne wprowadzą na tapet wiele pomysłów, które mają trafić do umysłów Polaków. Jednym z najbardziej rewolucyjnych, jest ten o skróceniu czasu pracy przy takiej samej płacy. Nie sposób wyrokować jak zachowają się politycy, głównie z tego powodu, że większość kosztów spadłaby na przedsiębiorców. O ile można przewidywać, że w najbliższych kilku-kilkunastu latach tego typu koncepcje staną się bardziej prawdopodobne, o tyle tak rewolucyjna zmiana w obliczu bardzo wysokiej inflacji tylko wydłużyłaby oczekiwanie na jej spadek. Realnie przedsiębiorcy mogą próbować różnych ruchów, ale realia są takie, że te posunięcia byłyby skazane na porażkę . Dzielenie etatów czy próba obniżenia pensji godzinowej, w ogóle nie jest w stanie nic dać w kontekście pracowników pracujących za pensję minimalną lub minimalnie powyżej tego poziomu. Próba takiego działania u tych, którzy zarabiają więcej, będzie oznaczać rezygnację z pracy, ponieważ w Polsce mamy rynek pracownika. Teoretycznie byłoby to możliwe dopiero przy skoku bezrobocia i próby wpędzenia części społeczeństwa w szarą strefę.

Na ten moment pierwsze sygnały z obozu rządzącego są negatywnie nastawione do projektu. Wpływ na finanse przedsiębiorców byłby drastyczny. Dla inwestorów giełdowych, najważniejszą informacją staje się tym samym postęp automatyzacji w firmach w które mieli zamiar inwestować. Te, które przyspieszą realizację swoich projektów tą metodą, będą miały lepszą pozycję wśród inwestorów za każdym razem, gdy ten temat wróci do debaty publicznej.

Chiny w budowie

Państwo Środka zakończyło w 2022 roku politykę zero-covid. W aspekcie finansowym, ma to dwa podstawowe efekty: 

1.Chińska gospodarka wraca do wcześniejszego systemu produkcji.

2.Rynek budowlany usłyszy „sprawdzam”. 

Punkt pierwszy zwiększy podaż, co może korzystnie wpłynąć na ceny na przykład kart graficznych, czy innych produktów elektronicznych. Z drugiej strony, zwiększy to zapotrzebowanie na surowce energetyczne. Na szczęście dla Polski, Chiny i Australia mają powrócić do handlu węglem, co może wpłynąć na ceny na całym świecie. 

ZOBACZ TEŻ: Giełda w USA – jak wyglądają notowania?

Punkt drugi zadecyduje o tym czy takie firmy jak Evergrande utrzymają się na rynku. W momencie w którym wiele firm deweloperskich podniesie tempo budów, wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników i komponenty budowlane. Jeśli ceny w Chinach pójdą w górę, odczuje to cały świat. Jednak ważniejszym aspektem, jest to, czy mocno zadłużeni deweloperzy wytrzymają konkurencję i inflację na własnym rynku. Jeśli tak się nie stanie, to cała gospodarka chińska będzie liczyła na interwencję rządu, bo wraz z deweloperami mogliby upaść ich wierzyciele. Evergrande ma od dłuższego czasu przypiętą łatkę „chińskiego Lehmann Brothers”, którego upadek w 2008 roku zatrząsł finansami państw Zachodu, jak i producentami surowców energetycznych. 

Granie pod upadek Evergrande, oznaczałoby uznanie załamanie rynku budowlanego w Chinach, a co za tym idzie, mniejszy popyt na materiały budowlane. To może wiązać się z inwestycjami w akcje firm budowlanych na polskim i europejskim rynku. Uznawanie, że Evergrande jednak wyjdzie z tego obronną ręką, wskazywałoby na podwyższenie kosztów działalności także europejskich firm z tej branży. 

USA w drodze do regulacji kryptowalut

Po upadku FTX w listopadzie zeszłego roku, w Stanach Zjednoczonych panuje wysoka temperatura w rozmowach dotyczących kryptowalut. Izba niższa Kongresu od stycznia została przejęta przez Republikanów, którzy zapowiedzieli utworzenie podkomisji do spraw kontroli nad technologiami związanymi z finansami.  Dla inwestorów może to oznaczać niższy popyt na kryptowaluty, ponieważ jedną z ich najsilniej podkreślanych zalet jest anonimowość i zdolność omijania kontroli państwa. To może się niedługo zmienić w największej gospodarce świata.

Dodaj komentarz