Jak sprawdzić dokładnie dewelopera przed zakupem mieszkania aby nie wpaść w problemy?

Zakup bądź leasing mieszkania to bardzo istotna decyzja, której konsekwencje możemy ponosić przez całe życie. W ten wydatek inwestujemy bardzo często oszczędności, na które pracowaliśmy przez lata, albo też zaciągamy kredyt, który będziemy musieli spłacać przez długi okres. Z tych powodów szczególnie istotne jest, byśmy wybrali odpowiedniego dewelopera, sprawdzili jego kondycję finansową i możliwości ukończenia inwestycji w terminie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania od dewelopera?

mieszkanie od deweloperaMimo iż wiedza na temat rynku nieruchomości w Polsce jest coraz większa, nadal bardzo wielu Polaków nie wie, na co zwracać uwagę, wybierając dewelopera. Obecnie w branży nieruchomości w Polsce sytuacja nie jest zła, jednak nigdy nie można wykluczyć sytuacji, gdy deweloper zbankrutuje, pozostawiając nieukończoną inwestycję, co w najgorszej sytuacji może oznaczać nawet utratę zakupionego mieszkania. Z tego powodu przede wszystkim powinniśmy sprawdzać, jak prezentuje się sytuacja finansowa danej firmy deweloperskiej, jaka jest jej historia, czy nie jest zadłużona, czy nie toczą się przeciwko niej żadne postępowania egzekucyjne. Takie informacje powinny się znaleźć w prospekcie informacyjnym ew. na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jeżeli ich nie znajdziemy, mamy prawo domagać się, by zostały podane (sugestia odejścia do konkurencji powinna zwykle poskutkować). Prospekt oczywiście powinien również zawierać informacje o tym, jaki jest planowany termin zakończenia inwestycji i jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego terenu.

Szukaj inwestycji, które powstały po 2012 roku

Oczywiście, wielu deweloperów, którzy rozpoczęli swoje inwestycje wcześniej, również oferuje bardzo atrakcyjne warunki. Jednak z punktu widzenia prawa bezpieczniejsze jest szukanie tych inwestycji, które rozpoczęły się już po wejściu w życie w 2012 roku ustawy deweloperskiej, która w istotny sposób zwiększa prawa konsumentów w stosunku do deweloperów. Przede wszystkim związane jest to z obowiązkiem udostępnienia im prospektu informacyjnego, zawierającego informacje często niezbędne z punktu widzenia klienta. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto się ograniczać jedynie do prospektu, warto szukać informacji o deweloperze także w innych źródłach.

Szukaj ukończonych inwestycji

W Polsce bardzo często deweloperzy sprzedają mieszkania na wczesnym etapie inwestycji, czasem nawet jeszcze zanim ich budowa się na dobre rozpoczęła. Z punktu widzenia konsumenta taka sytuacja związana jest z pewnym ryzykiem. Jeżeli deweloper zbankrutuje, może okazać się, że zostaniemy z prawem do nieukończonego mieszkania. Dlatego też najbezpieczniejsze jest kupowanie mieszkań już gotowych do odbioru, ewentualnie takich, których budowa jest już na ukończeniu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że odbierzemy klucze do gotowego mieszkania.

Przykład jednego z takich mieszkań możecie zobaczyć tutaj:

Dodaj komentarz