Wsparcie dla młodych rolników w roku 2021

Nie da się ukryć, że w niektórych regionach naszego kraju rolnictwo nie ma się zbyt dobrze. Wiele gospodarstw rolnych było prowadzonych przez osoby starsze i gdy osiągnęły one wiek emerytalny to niejednokrotnie gospodarstwo popadało w ruinę. Młodzi ludzie niekoniecznie fascynowali się pracą na roli czy hodowlą bydła, drobiu czy trzody chlewnej. Obecnie jednak dostrzega się światełko w tunelu. Dzięki różnym formom wsparcia możliwe jest zyskanie dużego zastrzyku gotówki jeśli jesteśmy młodym rolnikiem.

Młody rolnik – co to właściwie znaczy?

Za osobę uważaną za młodego rolnika uznaje się kogoś, kto nie ukończył jeszcze 40. roku życia. Konieczne jest również posiadanie odpowiednio dużego terenu, który wykorzystujemy w celach rolniczych czy hodowlanych. Żeby można było starać się o wsparcie finansowe z tytułu figurowania w rejestrze młodych rolników musimy dysponować działką nie mniejszą niż 1 ha. Niekoniecznie jednak musimy być prawnymi właścicielami tejże działki. Bardzo dobrym pomysłem może być także dzierżawa i sporo osób się właśnie na takie rozwiązanie decyduje.

Konieczność powiększenia gospodarstwa jednym z ważnych warunków

Powyższy akapit mówi o tym, że w momencie starania się o dofinansowanie dla młodego rolnika musimy dysponować lub wydzierżawiać ziemię o powierzchni 1 ha. Jednak jeśli już otrzymamy pozytywny wynik odnośnie przyznania nam wsparcia finansowego dla młodego rolnika to konieczne będzie rozbudowanie gospodarstwa. Jest to wymóg konieczny i niestety musimy go zrealizować. W zasadzie to może i „niestety” nie jest tu trafnym określeniem, ponieważ dzięki rozbudowywaniu gospodarstwa szybciej rozwinie się nasza działalność co może w przyszłości skutkować wzrostem zysków. Wróćmy jednak do wspomnianego warunku. Otóż przez konieczność rozwoju działalności rolniczej rozumie się w tym wypadku zwiększenie areału, na którym będziemy uprawiać ziemię. Po upływie dziewięciu miesięcy od decyzji od przyznaniu nam wsparcia finansowego nasze gospodarstwo musi mieć powierzchnię równą średniej krajowej. Obecnie taka średnia wynosi 11,04 ha. Tutaj jednak jest także brana pod uwagę górna granica. Otóż nasza ziemia nie może być większa niż 300 ha. Jej wartość ekonomiczna nie może być mniejsza niż 13 tys. euro. Górna granica w kwestii ekonomicznej wynosić będzie z kolei 150 tys. euro.

Co to za rolnik, który nie jest ubezpieczony w KRUS. Żeby otrzymać wsparcie finansowe dla młodych rolników, koniecznie musimy posiadać pełnoprawny status rolnika. W związku z tym musimy zarejestrować się Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Okres, w jakim musimy być zarejestrowani w KRUS wynosić musi nie mniej niż 12 miesięcy od dnia otrzymania pozytywnej decyzji o przyznaniu wsparcia.

Leasing sprzętu rolniczego to idealna opcja

Na początku każdy rolnik zmaga się z problemami polegającymi na braku wystarczających funduszy na zakup najpotrzebniejszych urządzeń rolniczych. Nie da się ukryć, że ciągniki, kombajny czy siewniki to sprzęt, za który trzeba słono zapłacić. Obecnie jest jednak świetne rozwiązanie, z którego skorzystało już wielu rolników. Mowa tutaj o możliwości leasingowania sprzętu rolniczego. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo kapitału a chcemy w miarę szybko rozpocząć naszą działalność rolniczą to warto zainteresować się leasingiem. Jest to świetna alternatywa dla kupowania maszyn rolniczych i dzięki niej sporo gotówki zostanie na naszym koncie bankowym. Od jakiegoś czasu przewidywane są świetne ulgi dla osób, które korzystają z leasingu. Możliwe jest odliczanie leasingu od podatku oraz wliczanie go w koszty uzyskania przychodu.

Jaki sprzęt rolniczy można leasingować?

Firmy świadczące usługi leasingowe mają obecnie naprawdę ciekawe oferty również dla rolników. Jeśli zależy nam na tym, aby nasza działalność się szybko rozwinęła to warto pomyśleć o leasingu takich maszyn jak traktory, kombajny czy drobniejszy sprzęt. Umowa leasingowa może zostać zawarta nawet na kilka lat. W zależności od wybranej oferty możemy po skończonym terminie obowiązywania umowy zdecydować się na wykupienie na własność leasingowanego sprzętu.

ZOBACZ TEŻ: Jak leasingować sprzęt komputerowy?

 

Dodaj komentarz