Leasing w czasach obowiązywania Polskiego Ładu

Początki roku z reguły niosą ze sobą wiele zmian. Sporo się zmienia również w kwestiach prawnych czy podatkowych. Rok 2022 przyniósł ze sobą szczególnie dużo zmian. Zgodnie z decyzją prezydenta, została zaakceptowana ustawa wprowadzająca tzw. Nowy Polski Ład. Jeszcze w listopadzie prezydent zdecydował się na jej przyjęcie i podpisanie. Polski Ład wprowadza szereg zmian, które dotykać będą głównie przedsiębiorców. Zmiany podatkowe związane będą również z leasingowaniem samochodów oraz ich późniejszym ewentualnym wykupem.

Polski Ład – co się zmieni w związku z leasingiem aut?

Popularną praktyką w przypadku leasingowania samochodów służbowych jest ich późniejsze wykupywanie i używanie do celów prywatnych. Do tej pory bywało tak, że po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej można było bardzo korzystnie zakupić wypożyczany pojazd i nie odprowadzaliśmy z tego tytułu wysokiego podatku. Podpisywano możliwie jak najniższą ratę leasingową. Wówczas przy ostatecznym wykupie pojazdu ponosiliśmy bardzo małe koszty a podatki były tak niskie, że praktycznie się ich nie odczuwa.

Zgodnie z Polskim Ładem jest tak, że przychód, który uzyskamy ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu przechodzi on do majątku firmy. Jest on więc traktowany jak przychód uzyskany z działalności gospodarczej. W zasadzie to będzie tak, że jeśli nawet pojazd zostanie wykupiony z leasingu to będzie on traktowany jakby wciąż był w majątku firmy.

Inne zasady przy sprzedaży auta

Polski Ład zmieni wiele również w kwestiach dotyczących sprzedaży samochodu, który został wykupiony z leasingu. Jeśli jesteśmy podatnikiem, który zdecydował się na sprzedaż leasingowanego samochodu w czasie krótszym niż 6 lat (licząc od dnia wykupu) to będziemy musieli odprowadzić podatek dochodowy. Jest to traktowane jako podatek dochodowy od sprzedaży majątku firmy. W związku z tym, jako przedsiębiorcy będziemy też zmuszeni do wykazania dochodu w odpowiedniej kolumnie w KPiR. Kolumna ta dotyczy pozostałych przychodów na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w systemie podatkowym 2022

Wykupienie auta leasingowanego – co z ceną?

Do końca roku 2021 było tak, że dla osoby zainteresowanej wykupieniem leasingowanego samochodu po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej liczyła się przede wszystkim ostatnia rata. To właśnie wysokość tejże raty była kwotą, którą musimy ponieść, aby wykupić pojazd. Można powiedzieć, że ta kwota określała wartość pojazdu. Polski Ład trochę zadziała tutaj na naszą niekorzyść.

Od stycznia 2022 roku jest tak, że wykupując pojazd po zakończeniu leasingu zupełnie inaczej ocenia się wartość pojazdu. Obecnie bierze się pod uwagę realną wartość samochodu. Nie bierze się natomiast pod uwagę wysokości ostatniej raty. Kupując pojazd będziemy też musieli odprowadzić podatek od wzbogacenia do Urzędu Skarbowego, do którego jesteśmy przypisani.

Skutki wprowadzenia zmian

Analitycy już prognozują jak będzie wyglądała nasza polska rzeczywistość za kilka lat po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Otóż w przypadku leasingu trzeba wziąć pod uwagę dość istotną kwestię. Mianowicie chodzi o to, że na polskich drogach przybywać będzie starszych pojazdów. Jeśli zdecydujemy się przykładowo na leasing samochodu z trzyletnim okresem obowiązywania umowy to sprzedać auto będziemy mogli dopiero po 9 latach od momentu podpisania umowy leasingowej. Polski Ład sprawi więc, że liczba starszych i zdecydowanie bardziej wyeksploatowanych samochodów wzrośnie. Zdaniem analityków, firmy leasingowe powinny pomyśleć o wprowadzeniu innych opcji.

Jedną z dość ciekawych propozycji, które mogą wprowadzać firmy leasingowe jest możliwość długoterminowego wypożyczania samochodów. Dla niektórych przedsiębiorców taka opcja leasingu może okazać się znacznie korzystniejsza. Spekuluje się również na temat obejścia 6-letniego okresu, w którym nie możemy sprzedać auta. Dużo się mówi na temat częstszego stosowania darowizny, która zezwala na przekazanie auta leasingowanego nie po 6 latach od wykupienia, a po 6 miesiącach. 

Dodaj komentarz